Návrat po více než půlstoletí: šest amerických aerolinek zahájí lety na Kubu | E15.cz

Návrat po více než půlstoletí: šest amerických aerolinek zahájí lety na Kubu

Návrat po více než půlstoletí: šest amerických aerolinek zahájí lety na Kubu
American Airlines
• 
ZDROJ: Oliver Holzbauer, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Šest amerických leteckých společností dostalo povolení pro pravidelné lety na Kubu, s nimiž by měly začít do 90 dnů. Oznámilo to americké ministerstvo dopravy. Aerolinky chtějí už v nejbližších týdnech začít prodávat letenky. Chybí jim sice ještě oficiální povolení od kubánské vlády, ta už ale obnovení pravidelného leteckého spojení po více než 50 letech schválila začátkem roku.

Aerolinky American Airlines, Frontier, JetBlue, Silver Airways, Southwest Airlines a Sun Country dostaly od amerického ministerstva dopravy povolení na 155 zpátečních letů týdně. Nejvíce spojů (56 týdně) dostaly American Airlines, uvedla agentura AP.

Dopravci budou létat z pěti měst v USA do devíti měst na Kubě, zatím s výjimkou Havany. O letech do Havany by se mělo rozhodnout v létě.

Kuba musí rozšířit letiště kvůli náporu amerických turistů

Dohodu o pravidelném leteckém spojení mezi Spojenými státy a Kubou podepsaly obě země letos v únoru. Dohoda umožňuje až 110 letů denně mezi USA a Havanou a dalšími devíti destinacemi na karibském ostrově.

Letenky zlevní

Mezi USA a Kubou nyní existuje přímé letecké spojení jen formou charterové dopravy. Cena za takovou letenku je ale zhruba 500 dolarů (12 tisíc korun), pravidelné linky by měly být výrazně levnější, i když cenu zatím nikdo z dopravců nezveřejnil.

Zájem o lety Američanů na Kubu od začátku uvolňování vztahů mezi Washingtonem a Havanou koncem roku 2014 velmi vzrostl. Loni navštívilo Kubu nepracovně téměř 160 tisíc Američanů spolu s dalšími stovkami tisíc amerických Kubánců, kteří tam letěli navštívit svou rodinu.

Většina Američanů stále nemůže legálně cestovat na Kubu, zákaz platí od začátku 60. let jakou součást amerických sankcí proti komunistickému režimu na Kubě. Od loňského ledna nová pravidla stanoví 12 důvodů, kvůli nimž mohou Američané na Kubu jet, aniž by museli žádat o svolení úřady. Důvody mohou být například návštěva rodiny, novinářská aktivita, vzdělávání, výstavy, sportovní soutěže či humanitární projekty.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!