Nízkonákladové aerolinky podražily, ceny poskočily až o pětinu | e15.cz

Nízkonákladové aerolinky podražily, ceny poskočily až o pětinu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Trevor Hannant, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Miroslav Tryner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Významná část nízkonákladových leteckých dopravců působících na pražském Letišti Václava Havla zvýšila v letošním roce ceny letenek. Za palubní lístek zaplatí cestující průměrně o 10 eur (téměř 275 korun) navíc. Nejvíce podražil britský easyJet - téměř o 20 procent. Vyplývá to z průzkumu serveru Aletenky.cz.

U všech tří největších evropských nízkonákladových aerolinek, Ryanair, Wizz Air a easyJet, které z českých letišť nejvíce létají, je v letošním roce nárůst cen patrný.

„Nejvíce zdražila letecká společnost easyJet, která se dlouhodobě snaží nabízet zákazníkům o něco lepší servis, než její nízkonákladoví konkurenti,” říká Petra Vaškových z Aletenky.cz.

Průměrnou letenku na jednu trasu zdražil easyJet o 14,47 eur z loňských 72,97 na 87,44 eur, Wizz Air zvedl ceny z původních 60,74 eur na 70,62 eur, tedy o 9,88 eur.

Nejméně naopak zdražil irský Ryanair, který cenu v průměru zvýšil o 12 procent na 65,67 eura (1800 korun), i tak ale stále drží pozici nejlevnějšího dopravce mezi velkými evropskými nízkonákladovými společnostmi.

Ve hře jsou i příruční zavazadla

Většina cestujících s nízkonákladovými společnostmi s sebou vozí jen příruční zavazadlo. Dopravce Ryanair, který je proslulý poplatky za každou sebemenší službu navíc a přísnými pravidly pro zavazadla, letos částečně zmírnil svou politiku a je k cestujícím přívětivější.

Oproti předešlým rokům je totiž možné mít zdarma i druhé příruční zavazadlo (např. malou kabelku s maximálními rozměry 35x20x20 cm). Současná politika Ryanairu souvisí se snahou zbavit se pověsti nepřívětivé aerolinky. Společnost proto zmírňuje poplatky i v dalších oblastech, zvýhodňuje například rodiny s dětmi a vylepšuje průchod online rezervací.

Meziroční srovnání cen v eurech
Dopravce 20132014rozdíl
Ryanair58,4565,677,22
Wizz Air60,7470,629,88
easyJet 72,9787,4414,47

Zdroj: Aletenky.cz

Aerolinky Wizz Air svou politiku příručních zavazadel nemění, narozdíl od konkurence jako jediná i nadále zpoplatňuje větší příruční zavazadlo a zdarma přepraví pouze zavazadlo do velikosti 42x32x25 cm.

EasyJet má pro příruční zavazadla zase jiná pravidla - největší povolené rozměry sice jsou 56x45x25 cm, ovšem jen do rozměrů 50x40x20 cm garantuje, že poletí zavazadlo skutečně v kabině.

Pokud je zavazadlo větší, je možné, že jej aerolinka umístí do zavazadlového prostoru a cestující se tak ke svým věcem během letu nedostane.

Evropský „král“ je až devátý

Nejlevnější nízkonákladové aerolinky létají v Asii a Střední Americe. „Král“ levného létání v Evropě, irský Ryanair, skončil v celosvětovém srovnání až devátý. České aerolinky SmartWings ze skupiny Travel Service pak patří k těm vůbec nejdražším z nízkonákladových dopravců, které srovnal server Aletenky.cz.

Srovnání nízkonákladových aerolinek podle Aletenky.czAutor: Aletenky.cz
Zdroj: Aletenky.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah