Nová databáze VinCheck na boj se „stočenkami“ je na světě. A zdarma | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Nová databáze VinCheck na boj se „stočenkami“ je na světě. A zdarma

Nová databáze VinCheck na boj se „stočenkami“ je na světě. A zdarma
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: reprofoto

try

Společnost VinCheck spustila na svých internetových stránkách vlastní bezplatný systém prověřování ojetých vozů. Ten nabízí kontrolu struktury VIN, lidově rodné číslo automobilu, u více než 98 procent všech registrovaných osobních vozidel a také stovky tisíc záznamů stavu kilometrů u vozidel ze zahraničí. Systém se líbí i velkým autobazarům a servisům.

Podle zástupců společnosti se tak k českým zákazníkům dostanou i doposud málo dostupné informace o ojetých vozidlech z dovozu. V loňském roce jich v České republice přibylo více než 120 tisíc. Systém dokáže také prověřit, zda vozidlo nefinancuje některá asi z třiceti finančních společností v Čechách a na Slovensku a zda nefiguruje v databázi odcizených vozidel v České nebo Slovenské republice.

Systém prověří VIN u 98 procent všech registrovaných osobních vozů.

Veškerá data, která systém obsahuje, jsou neosobního charakteru a pocházejí ze zdrojů kooperujících společností. Car Detect dodává do systému data z aukcí, Iris Ident poskytl unikátní VIN dekodér, který dokáže zkontrolovat strukturu VIN u 98 procent všech registrovaných osobních vozidel. Spolupracuje i firma TÜV Nord.

Přidají se i velké ryby

Provozovatel oslovil také další společnosti z oboru, jako například velké autobazary nebo sítě autoservisů, aby do systému přispěly svými daty, a pomohly tak systému zvýšit užitnou hodnotu. „Většina oslovených společností myšlenku uvítala a věříme, že se v brzké době rozšíří spolupráce i s dalšími subjekty,“ říká k tomu Přikryl.

Služba nechce konkurovat databázím již existujících komerčních služeb. Podle Přikryla totiž žádný systém na světě nemůže nahradit pečlivou fyzickou prohlídku ojetého vozu a všech souvisejících dokladů.

Má být proto pouze doplňkem takové prohlídky, který by měl zájemcům o ojetý vůz nabídnout především aktuálně dostupné informace, které by třeba jinak neměl.

„Protože je služba zdarma, měl by každý zájemce o ojetý vůz kontrolu v systému použít jako první kontrolní krok a následně zvážit, zda využije ještě některou z placených sužeb na českém trhu,“ uzavřel Přikryl.

Autor: try
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!