Nová databáze VinCheck na boj se „stočenkami“ je na světě. A zdarma | E15.cz

Nová databáze VinCheck na boj se „stočenkami“ je na světě. A zdarma

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: reprofoto

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost VinCheck spustila na svých internetových stránkách vlastní bezplatný systém prověřování ojetých vozů. Ten nabízí kontrolu struktury VIN, lidově rodné číslo automobilu, u více než 98 procent všech registrovaných osobních vozidel a také stovky tisíc záznamů stavu kilometrů u vozidel ze zahraničí. Systém se líbí i velkým autobazarům a servisům.

Podle zástupců společnosti se tak k českým zákazníkům dostanou i doposud málo dostupné informace o ojetých vozidlech z dovozu. V loňském roce jich v České republice přibylo více než 120 tisíc. Systém dokáže také prověřit, zda vozidlo nefinancuje některá asi z třiceti finančních společností v Čechách a na Slovensku a zda nefiguruje v databázi odcizených vozidel v České nebo Slovenské republice.

Systém prověří VIN u 98 procent všech registrovaných osobních vozů.

Veškerá data, která systém obsahuje, jsou neosobního charakteru a pocházejí ze zdrojů kooperujících společností. Car Detect dodává do systému data z aukcí, Iris Ident poskytl unikátní VIN dekodér, který dokáže zkontrolovat strukturu VIN u 98 procent všech registrovaných osobních vozidel. Spolupracuje i firma TÜV Nord.

Přidají se i velké ryby

Provozovatel oslovil také další společnosti z oboru, jako například velké autobazary nebo sítě autoservisů, aby do systému přispěly svými daty, a pomohly tak systému zvýšit užitnou hodnotu. „Většina oslovených společností myšlenku uvítala a věříme, že se v brzké době rozšíří spolupráce i s dalšími subjekty,“ říká k tomu Přikryl.

Služba nechce konkurovat databázím již existujících komerčních služeb. Podle Přikryla totiž žádný systém na světě nemůže nahradit pečlivou fyzickou prohlídku ojetého vozu a všech souvisejících dokladů.

Má být proto pouze doplňkem takové prohlídky, který by měl zájemcům o ojetý vůz nabídnout především aktuálně dostupné informace, které by třeba jinak neměl.

„Protože je služba zdarma, měl by každý zájemce o ojetý vůz kontrolu v systému použít jako první kontrolní krok a následně zvážit, zda využije ještě některou z placených sužeb na českém trhu,“ uzavřel Přikryl.

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah