Odbory se s Lufthansou nedohodly, stávky o Vánocích ale nebudou | E15.cz

Odbory se s Lufthansou nedohodly, stávky o Vánocích ale nebudou

Odbory se s Lufthansou nedohodly, stávky o Vánocích ale nebudou
Rušení letů německé Lufthansy kvůli stávce se dotklo i spoje do Prahy
• 
ZDROJ: E15 Štěpán Bruner

ČTK

Jednání odborů s německými aeroliniemi Deutsche Lufthansa kvůli důchodovému programu pro piloty zkrachovala a další stávky prý nyní mohou přijít kdykoli. O Vánocích to ale podle odborového sdružení pilotů Vereinigung Cockpit (VC) nebude.

„Od tohoto okamžiku je možné opět kdykoli očekávat stávkovou akci ve společnosti Lufthansa, v Lufthansa Cargo a v Germanwings,“ sdělily odbory. Lufthansa je mateřskou společností nízkonákladových Germanwings. 

Lufthansa, že v nejnovějším kole rozhovorů učinila několik ústupků, včetně souhlasu s pětiprocentním zvýšením mezd. Nepřistoupí ale na odchod do penze v 55 letech, a to ani u stávajících pilotů, ani u jejich nově přijatých kolegů.

Odbory pilotů se dlouhodobě přou s vedením největších německých aerolinií o důchodový program, který vznikl před desítkami let, kdy piloti odcházeli do penze v 55 letech. Lufthansa chce nyní posunout možný věk pro odchod do penze na 59 let, což zdůvodňuje tím, že si ve vysoce konkurenčním prostředí nemůže dovolit udržet program v současné podobě. 

Vývoj akcií Lufthansy

Vedení Lufthansy podle sdělení odborového svazu nepřistoupilo na navrhovaný kompromis a nevzdává se svých nejzazších požadavků. 

Kvůli sporu se letos konalo už několik stávek. Osm takových akcí zaměstnanců Lufthansy snížilo provozní zisk firmy o 160 milionů eur. Aerolinky v důsledku toho letos již dvakrát snížily odhad provozního zisku pro rok 2015. 

Na problémy mohli letos v Německu narazit i cestující v železniční dopravě. Odborový svaz EVG, který zastupuje většinu zaměstnanců největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB), přitom nedávno podle médií pohrozil dalším zastavením práce, pokud firma nesplní jeho požadavky na zvýšení mezd o šest procent.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!