Plzeňská Škoda dokončila svou nejdelší tramvaj, veze ji do Rigy | E15.cz

Plzeňská Škoda dokončila svou nejdelší tramvaj, veze ji do Rigy

Plzeňská Škoda dokončila svou nejdelší tramvaj, veze ji do Rigy
Škoda Transportation, tramvaje
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Čtyřicetimetrovou tramvaj pro více než 430 cestujících, nejdelší vůz vyrobený v Česku, dokončila plzeňská Škoda Transportation a zahájila její převoz do hlavního města Lotyšska. S cestujícími má vyjet na trať začátkem července. Plzeňské strojírny už do Rigy dodaly loni a v roce 2010 dvacet tříčlánkových tramvají ForCity za 1,3 miliardy korun. Letos dodá podnik do Lotyšska pět dalších dlouhých vozidel, jejich cenu ale nezveřejnil.

„První z dlouhých tramvají by měla do Rigy dorazit 9. června, v řádu týdnů budou následovat dvě další. Během září až října bychom chtěli do Lotyšska odeslat zbylé tři tramvaje, čímž bychom kontrakt splnili ještě v předstihu oproti smluvním termínům,“ řekl generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard.

Škoda Transportation, tramvajeŠkoda Transportation, tramvajeAutor: ČTK

Délce čtyřčlánkové tramvaje museli škodováčtí technici přizpůsobit testy. „Ve zkušební hale stála tramvaj rozdělená na dvou kolejích. Poslední článek byl připojen kabely, takže se vozidlo chovalo jako jedna souprava a pracovníci mohli provést většinu naplánovaných zkoušek,“ uvedl manažer projektu Petr Gregořica.

Díky tomu, že testování v Plzni bylo rozsáhlé, čekají podle mluvčí tramvaj v Rize už jen některé bezpečnostní zkoušky a povinné ověřovací jízdy. Vozidla ForCity pro Rigu musí vydržet extrémní klimatické podmínky, například i čtyřicetistupňové mrazy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!