Počet letadel ve vzduchu v hlavní sezoně mírně klesl | E15.cz

Počet letadel ve vzduchu v hlavní sezoně mírně klesl

Boeing 737 Českých aerolinií
Boeing 737 Českých aerolinií
• 
ZDROJ: E15 Stepan Bruner

Jiří Šindelář

Na českém nebi v létě po několika letech růstu mírně ubylo letadel. Území republiky přelétlo v hlavní letové sezoně od začátku května do konce září 341 tisíc letadel, o necelá dvě procenta méně než loni. Letošní sezona se tím v historických tabulkách hustoty provozu řadí na druhé místo právě za tu loňskou.

Zástupci státního podniku Řízení letového provozu (ŘLP) jsou spokojeni. „Vývoj zatím neodpovídá provozním prognózám Evropské agentury pro bezpečnost letového provozu (Eurocontrol), které predikují průměrný pokles provozu v evropském vzdušném prostoru pro letošní rok o čtyři procenta,“ uvedl mluvčí Richard Klíma.

Přelety českého území v letní sezoně Autor: E15

Podle něj si lépe než zmíněná prognóza vedou vedle států střední Evropy také na jihu a východě kontinentu, ve státech, jako je Rumunsko, Bulharsko nebo Malta. Mírný pokles počtu letadel nemusí ŘLP trápit i proto, že nepatrně (o desetinu procenta) přibylo takzvaných přeletových jednotek. Od těch se odvíjí výše plateb aerolinií za služby ŘLP. Nad Českem tedy létají větší letadla po delších trasách.

Nejsilnější provoz byl tradičně v červenci, kdy v průměru prolétlo denně českým vzduchem téměř 350 tisíc lidí. Největším zákazníkem českých dispečerů zůstává Lufthansa, následují společnosti Emirates, Air Berlin a British Airways.

Autor: Jiří Šindelář

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.