Počet stanic na CNG se má do tří let zdvojnásobit na 120 | E15.cz

Počet stanic na CNG se má do tří let zdvojnásobit na 120

Autobus na CNG
Autobus na CNG
• 
ZDROJ: Duncan Payne via Flickr

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za dva až tři roky bude v Česku 120 veřejných plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). To je dvojnásobek oproti dnešku. Do roku 2040 by mělo existovat až 250 stanic a CNG by měl mít desetiprocentní podíl na celkové spotřebě pohonných hmot v ČR, věří Český plynárenský svaz (ČPS) i plynárenské firmy.

Růst CNG v Česku má ale své podmínky - aby stále platila nulová silniční daň, výhodná spotřební daň, dotace EU i například vyhrazené pruhy pro vozidla s plynovým pohonem, řekl dnes Pavel Novák z ČPS.

„V roce 2040 by mohlo po českých silnicích jezdit kolem 300 tisíc vozidel na zemní plyn. Jeho spotřeba by se měla pohybovat mezi 600 až 700 miliony metrů krychlových ročně,“ uvedl. V Česku loni činila téměř 22 milionů metrů krychlových, meziročně to bylo o 44 procent více.

Současný stav: 8000 tisíc aut na plyn

V ČR jezdí nyní 8055 vozidel na CNG, což je 0,16 procenta ze všech registrovaných vozů. Z toho je 7200 osobních a dodávek, 520 autobusů, 260 speciálních vozů jako vysokozdvižných vozíků, roleb a traktorů. Zbytek tvoří komunální a svozové vozy. Využívají toho, že cena CNG je poloviční oproti ceně benzinu a nafty. „Pokud nenastanou globální problémy, tak by ČR neměla být zemí, kde by měla nastat velká zemětřesení v cenách,“ uvedl Novák. Vozový park nabízený v ČR je dostatečný a zahrnuje přes 40 modelů včetně šesti značek autobusů.

Rozmístění CNG stanic v ČeskuAutor: cng.cz
Rozmístění CNG stanic v Česku

Automobily využívají 65 výdejních míst CNG, do konce roku jich má být 80. V Evropě jich je přes 4000. „Velmi se začínáme blížit Rakousku, kde je 170 až 180 stanic. Vzhledem ke Slovensku, Polsku a Maďarsku jsme hodně na špici,“ řekl Novák.

Velký potenciál vidí ČPS v autobusech. Z počtu 20 tisíc provozovaných v ČR jich je nyní na zemní plyn 2,6 procenta. „Lze předpokládat výrazný nárůst tohoto počtu s tím, jak se zpřísňují evropské ekologické normy na provoz i na průměrné stáří vozidel,“ uvedl Novák.

EU dala letos na dotace do této formy dopravy jednu miliardu korun třem českým krajům. Na osm projektů si je rozdělí dopravní podniky v severních Čechách, na Moravě a v Brně. ČPS počítá s dotacemi i v dalším plánovacím období EU. Svaz se podílí na zpracování akčního plánu Čistá mobilita, kterou dostane vláda v polovině roku 2015.

Do pěti deseti let by se měl v ČR využívat také zkapalněný zemní plyn (LNG).

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah