Potvrzeno: Brusel posvětil vznik obra mezi aerolinkami | E15.cz

Potvrzeno: Brusel posvětil vznik obra mezi aerolinkami

Potvrzeno: Brusel posvětil vznik obra mezi aerolinkami
American Airlines
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Aero Icarus

ČTK
bru

Evropská komise schválila fúzi amerických leteckých společnosti US Airways a American Airlines, které se chtějí spojit v kontraktu za 11 miliard dolarů (215,2 miliardy korun). Potvrdily se tak dřívější informace agentury Reuters. Firmy ale musely slíbit, že se na letištích ve Filadelfii a londýnském Heathrow zbaví některých slotů, tedy časů pro přistání a odlety. Spojením aerolinek vznikne největší letecká společnost na světě.

Kvůli obavám ze silného postavení na některých trasách aerolinky nabídly i další ústupky, zvláště na trase mezi Londýnem a Filadelfií. Mimo jiné podle komise podepíšou zvláštní smlouvy s novými konkurenty.

Firmy fúzi oznámily v únoru a očekávají, že celý proces bude završen do konce září. Fúzi a plán restrukturalizace musí ještě schválit konkurzní soud, protože AMR, což je mateřská společnost American Airlines, požádala v listopadu 2011 o ochranu před věřiteli. Ti, kterým AMR dluží, už spojení s US Airways schválili, podporují ho i akcionáři US Airways.

Fúzí také ještě zkoumá americké ministerstvo spravedlnosti, a to kvůli stížnostem, že spojení by mohlo omezit konkurenci a zvýšit ceny. Podobné stížnosti se ale objevily i po oznámení fúze společností Delta a Northwest v roce 2008, United a Continental v roce 2010 a Southwest a AirTran v roce 2011. Antimonopolní úřad však ve všech těchto případech fúzi schválil.

Nová společnost se má jmenovat American Airlines Group. Nově vzniklá skupina bude největší na světě podle počtu přepravených cestujících. Bude vlastnit více než 900 letadel a zaměstnávat asi 95 tisíc lidí. Po dokončení fúze budou mít na leteckém trhu v USA čtyři největší aerolinky podíl více než 80 procent.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!