Praha musí upravit odvětrání Strahovského tunelu, při požáru by selhalo | e15.cz

Praha musí upravit odvětrání Strahovského tunelu, při požáru by selhalo

Ústí Strahovského tunelu na Smíchově
Ústí Strahovského tunelu na Smíchově
• 
ZDROJ: che - che, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.5)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha musí upravit odvětrávání Strahovského tunelu, neboť v případě požáru by mohly nastat problémy. Úpravy včetně projektu budou stát asi 45 milionů korun. Strahovský tunel se začal stavět v 80. letech, otevřený je od roku 1997.

Na konci loňského roku a v první polovině roku letošního byla při pravidelných zkouškách prověřovaná i požární vzduchotechnika. „Pro další provozování tunelu je třeba provést nezbytně nutná opatření týkající se klesajícího, západního tunelu,“ píše se v dokumentu.

Úpravy musí být ještě před plánovanou celkovou rekonstrukcí tunelu, protože stav požární vzduchotechniky dokument hodnotí jako „velmi špatný až havarijní“. Při zkouškách se kouř pohyboval proti směru jízdy rychlostí tři kilometry za hodinu, při skutečném požáru by byl kvůli komínového efektu ještě rychlejší.

Při takové rychlosti nelze předpokládat žádné rozvrstvení kouře a všechny osoby, které by zůstaly zablokovány požárem, by měly minimální šanci na záchranu, uvádí posudek.

Podle oznámení ve věstníku veřejných zakázek chce Praha firmu, která vzduchotechniku opraví, vybrat do čtvrt roku. Strahovský tunel je důležité dopravní spojení Prahy 5 a 6. Na Smíchově navazuje na tunel Mrázovka a ústí na hranici čtvrtí Břevnov a Střešovice křižovatkou Malovanka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah