Praha odložila arbitráž ohledně opencard. Čeká na podklady | E15.cz

Praha odložila arbitráž ohledně opencard. Čeká na podklady

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Stepan Bruner

ČTK, čap

Končící pražská rada odložila rozhodnutí o možnosti vstoupit do arbitráže kvůli problematické kartě opencard. O rozhodčí smlouvě bude znovu rozhodovat za týden. Město se má soudit s firmou eMoneyServices (EMS), vlastníkem majetkových práv ke kartě, které dluží za služby z minulosti.

„Ještě čekáme na doplňující podklady,“ uvedla magistrátní mluvčí Petra Hrubá. Opencard, která slouží především jako tramvajenka, stála Prahu zhruba 1,35 miliardy korun.

Praha měla závazky vůči původnímu majiteli projektu, firmě Haguess. Před časem je převzal nový majitel, společnost EMS. Schválení rozhodčí smlouvy by umožnilo arbitráž ohledně dluhů za licence ke kartám za 34 milionů korun. EMS ovšem tvrdí, že by se tak vyřešila jen část dluhů. Podle mluvčího Martina Opatrného si totiž dohromady nárokuje 170 milionů korun.

Kvůli dluhům za licence ke kartám a za další služby padlo několik žalob. Arbitráž by podle města měla být rychlejší cestou k řešení problémů. Rozhodčí soud podobně projednává spory Prahy ohledně tunelu Blanka.

Nejasný osud opencard

Co bude s kartou pocházející z éry primátora Pavla Béma (ODS) dál, není zcela jasné. EMS v uplynulých měsících předložila Praze tři nabídky. Podle vedení města žádala nepřijatelnou částku blížící se 500 milionům korun. Končící primátor Tomáš Hudeček nedávno řekl, že město připravuje zavedení nové a údajně levnější karty. Odcházející vedení města o ní ale zatím nerozhodlo.

Kartu opencard si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Projekt je spojen s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi už dlouho neúspěšně vyrovnává. Za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i stávajících radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků.

V kauze opencard už bylo jiných pět úředníků odsouzeno. Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.