Premiéra v Pekingu: V neděli Číňané dostanou samořiditelné taxi

První samořiditelná taxi začnou jezdit na předměstí Pekingu.

První samořiditelná taxi začnou jezdit na předměstí Pekingu. Zdroj: profimedia.cz

Autonomní taxíky systému Apollo
2
Fotogalerie

Čínský internetový gigant Baidu oznámil, že v Pekingu spustí od 2. května samořízené taxi. Řadí se tak mezi první firmy, které v Číně takovou službu nabízejí. V budoucnosti počítá s tím, že její samořízená taxi budou jezdit i v dalších čínských městech, uvedl Wang Jün-pcheng, který v Baidu zodpovídá za technologii samořízených vozů.

Apollo Robotaxi, za jehož volantem nebude sedět řidič, začne jezdit v kdysi průmyslové části Pekingu Shougang Park, kde se znovu začínají stavět byty. Uživatelé si jej budou moci objednat pomocí aplikace Apollo Go.

Společnost Baidu divizi autonomního řízení Apollo, která dodává hlavně technologii s umělou inteligencí, založila v roce 2017. Samořízené vozy na veřejných silnicích v Pekingu testuje od loňského října. Vedle čínské automobilky Geely spolupracuje s Volkswagenem, Toyotou či Fordem. Baidu se soustředí i na mapy s vysokým rozlišením a na cloudové služby.

Čínský výrobce elektromobilů Jidu Auto, což je společný podnik internetového gigantu Baidu a Geely, v příštích pěti letech investuje 50 miliard jüanů, zhruba 165 miliard korun do vývoje chytrého vozu, informovala agentura Reuters.

Ve městě Šen-čen na jižní části pobřeží veřejnosti začala samořízenou taxislužbu nabízet společnost AutoX, již zaštiťuje skupina Alibaba. Samořízené vozy v zemi testuje také čínský start-up WeRide, kterého podporuje japonská automobilka Nissan.