Čínským firmám hrozí odchod z burz v USA a tvrdší dohled státu | E15.cz

Čínské firmy ve dvojím ohni. V USA jim hrozí vyhazov z burz, doma tvrdší dohled státu

Patrik Borýsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Čínské technologické akcie zažily v tomto týdnu značný propad. Příčinou byla jednak hrozba zákazu obchodování na amerických burzách, jednak obava z přístupu čínské vlády k datům uživatelů. Propadly se akcie e-shopu Alibaba, technologické skupiny Tencent, vyhledávače Baidu či automobilky Nio.

Z vyjádření americké Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) tento týden vyplývá, že podniká kroky, aby zahraniční firmy kotované na newyorské burze zpřístupnily finanční audity. Jinak budou riskovat delisting, zákaz obchodování na americké burze.

Problém se týká čínských technologických firem, k jejichž finančním výkazům se americkým regulačním orgánům nedaří dostat. Na pokles ceny akcií podle agentury Bloomberg mají také vliv kontroverzní plány čínské vlády na vytvoření joint-venture společnosti, která bude dozorovat jí shromažďovaná data o technologických podnicích. Dotknout by se to mělo zejména největších e-commerce a platebních firem. Kromě Alibaby a Tencentu by se tento typ dohledu mohl týkat také společností ByteDance, provozovatele sociální sítě TikTok, a Meituan.

Jak hrozba stažení z burzy, tak plány na větší kontrolu technologických firem v Číně jejich akcie poslaly ještě více dolů. Akcie Alibaby na newyorské burze ztratily od středy ke dnešku zhruba osm procent.

Propad zažívají také akcie vyhledávače Baidu kotované na Nasdaq, a to zhruba o dvacet procent. Akcie Tencentu na burze v Hongkongu klesly ze středy na čtvrtek o zhruba pět procent, od té doby však ztráty vyrovnaly.

V návaznosti na hrozbu stažení z burzy klesaly také akcie čínských automobilek Nio, Li Auto a Xpeng Motors kotovaných na amerických burzách, a to zhruba o deset procent. Společnost ByteDance sice zatím není veřejně obchodovaná, nicméně hovoří se o ní ve spojení s tvrdším vládním dohledem na data uživatelů.

Hrozba stažení z amerických burz nad čínskými společnostmi visela už loni, ještě za exprezidenta Trumpa. Podle Louise Tse z makléřské společnosti Wealthy Securities však Čína finanční data tamních firem odmítá odkrýt z důvodu národní bezpečnosti.

Delisting 

Stažení akciového titulu z burzy znamená konec jeho obchodování. Může být dobrovolný, kdy se tak rozhodne sama společnost, či nedobrovolný na základě příkazu regulačního orgánu. Příčinami může být například to, že společnost přestane fungovat, vyhlásí bankrot, sfúzuje s jinou firmou či nesplňuje požadavky pro obchodování na burze. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.