Problémy s motory snížily zisk Airbusu, spadl o více než třetinu | E15.cz

Problémy s motory snížily zisk Airbusu, spadl o více než třetinu

ČTK

Evropskému výrobci letecké techniky Airbus klesl v prvním pololetí zisk před zdaněním a úroky o 35 procent na 1,1 miliardy eur (28,7 miliardy korun).

Evropskému výrobci letecké techniky Airbus klesl v prvním pololetí zisk před zdaněním a úroky o 35 procent na 1,1 miliardy eur (28,7 miliardy korun). Na hospodaření firmy mají negativní dopad problémy s motory pro model A320neo a problémy s vojenským transportérem A400M. Společnost současně v dnešním prohlášení dále snížila plán výroby svého obřího letounu A380.

Olétané Airbusy A380 nikdo nechce, hrozí jim rozebrání na součástky

Tržby zůstaly na zhruba stejné úrovni, činily 28,7 miliardy eur ve srovnání s 28,8 miliardami eur ve srovnatelném období loni. Analytici v anketě agentury Bloomberg čekali příjmy 22,5 miliardy eur. Čistý zisk klesl o 14,3 procenta na 1,5 miliardy eur.

Airbus současně uvedl, že sníží od roku 2019 výrobu svého obřího letounu A380 na osm kusů ročně. Loni Airbus uvedl, že v roce 2018 výroba klesne na 12 letadel z 27 letadel v roce 2015 kvůli stagnaci poptávky po těchto letadlech. Za pololetí dodal Airbus zákazníkům šest letadel A380.

Generální ředitel Tom Enders v prohlášení varoval, že firma čelí problémům s motory, zvláště pro letouny A320neo, jejichž dodavatel je firma Pratt & Whitney. Firma zatím ponechala beze změny plán dodávek na letošní rok, celkem chce dodat zákazníkům více než 700 letadel. Varovala však, že vše bude záviset na tom zda dodavatel motorů splní své závazky a vyřeší problémy, napsala agentura AP.

Hegemonie Airbusu a Boeingu pomalu končí, o své místo bojují ostatní výrobci
Hegemonie Airbusu a Boeingu pomalu končí, o své místo bojují ostatní výrobci

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!