ŘLP investuje navzdory krizi. Na nový řídicí systém si půjčí miliardu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

ŘLP investuje navzdory krizi. Na nový řídicí systém si půjčí miliardu u Komerční banky

ČTK, vku

Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) se řadí mezi firmy těžce zasažené koronavirovou krizí. Navzdory obří ztrátě, kterou letos očekává, plánuje pořízení nového řídícího systému. Na investici si půjčí téměř miliardu u Komerční banky.

ŘLP v úterý uzavřel s Komerční bankou smlouvu o poskytnutí úvěru za téměř jednu miliardu korun (35 milionů eur) se splatností na sedm let. Peníze chce státní podnik využít na nákup nového řídicího systému od francouzské společnosti Thales.

„I v této pro civilní letectví zcela bezprecedentní situaci musíme pokračovat v realizaci kroků, které po odeznění krize zajistí naplnění našeho poslání a požadavky leteckých dopravců, jako našich zákazníků,“ uvedl generální ředitel ŘLP ČR Jan Klas. Nový systém je podle něj klíčovým projektem.

Podle Komerční banky je úvěr i výrazem důvěry v navrácení letecké dopravy do stavu před koronavirovým útlumem. „Věříme, že tím umožníme rozvoj ŘLP ČR a nepřímo přispějeme i ke zvýšení bezpečnosti ve vzdušném prostoru České republiky,“ uvedl člen představenstva banky David Formánek. Komerční banka podle něj chce hrát roli i při dalších projektech, které by měly přispět k restartu české ekonomiky.

Koronavirová krize výrazně omezila letecký provoz. V dubnu dispečeři odřídili 12 125 letů, což je meziročně o zhruba 83,5 procenta méně. V květnu pomalu provoz mírně ožívá.

ŘLP kvůli krizi očekává letos ztrátu až 1,2 miliardy korun, loni mělo zisk 238 milionů korun. Podnik nejspíš bude žádat stát, který je jeho zřizovatelem, o půjčku.

Eurocontrol pomůže českému ŘLP půjčkou až tři čtvrtě miliardy

Šéf českého Řízení letového provozu Klas končí jako předseda Organizace evropských ŘLP

Stát připravuje až půlmiliardovou dotaci pro Řízení letového provozu

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!