Rusové staví rekordní lanový most. Podívejte se | E15.cz

Rusové staví rekordní lanový most. Podívejte se

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavba rekordního lanového mostu na ruském dálném východě se blíži k závěru. Budování mostu, který spojí předměstí Vladivostoku s Ruským ostrovem, provázely komplikace, loni v prosinci na něm například vypukl požár.

Most měří 1885,5 metrů, důležitá je ale v tomto případě hlavně vzdálenost mezi dvěma pilíři konstrukce. Ta se svými 1104 metry překonává druhý největší most tohoto typu na čínské řece Jang-c'-ťiang o 16 metrů. Spolu s navazujícími viadukty měří celá stavba 3100 metrů, což z ní dělá nejdelší most Ruska.

Most měl být původně dokončen 31. března, na internetových stránkách projektu se ale nyní jako termín otevření uvádí druhé čtvrtletí letošního roku. Most musí být nezbytně hotový v říjnu 2012, kdy na ostrově proběhne summit organizace APEC.

Oficiální video ze stavby mostu:

Dva hlavní pylony mohutné stavby se tyčí do výšky přes 320 metrů. Most bude muset odolat extrémnímu počasí, které v průlivu zvaném Východní Bospor panuje. Teploty mohou v zimě klesnout až na mínus 31 stupňů a moře pokrývá led o tloušťce až 70 centimetrů. K tomu se přidávají větry o rychlosti až 36 metrů za vteřinu.

V prosinci 2011 most zachvátil mohutný požár, který vznikl při svařování. Ten se nedařilo dlouho uhasit, protože hasiči se k centru požáru, které leželo 64 metrů nad zemí, nemohli dostat. Ocelová konstrukce mostu ale naštěstí nebyla poškozena.

Prosincový požár mostu:

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah