Sobotka: Do čtyř let by na Pardubicku měly stát dva úseky R35 | E15.cz

Sobotka: Do čtyř let by na Pardubicku měly stát dva úseky R35

Sobotka: Do čtyř let by na Pardubicku měly stát dva úseky R35
premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

První dva úseky rychlostní silnice R35 v Pardubickém kraji Opatovice nad Labem - Časy a Časy - Ostrov by se měly postavit v letech 2016 až 2018. Prohlásil to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Urychlení výstavby očekává od vyšších výkupních cen pozemků, které přináší už schválená novela zákona. Dosavadní ceny vlastníky odrazovaly.

„V těchto dvou úsecích byl zastaven výkup pozemků, lidé přestali prodávat a objevilo se ze strany Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obrovské množství návrhů na vyvlastnění. To by přirozeně nefungovalo,“ uvedl Sobotka. Podle něj při zlepšení přípravy staveb ŘSD předpokládá termín realizace obou úseků do roku 2018.

Výstavba silice R35 je součástí programového prohlášení vlády. Měl by jí také napomoci připravovaný zákon o liniových stavbách. Zatím se dostavuje třetí patro křižovatky u Opatovic.

Peněz na výkupy je prý dostatek

Podle Sobotky je peněz na výkupy pozemků i na vlastní stavbu dostatek, ale stát a jeho organizace je nedokážou vyčerpat. Pro silniční stavby bude možné od příštího roku využít také dotace Evropské unie.

Dosavadní silnice R35 je kvůli opravám dálnice D1 značně zatížena. Přibylo na ní i smrtelných dopravních nehod, Pardubický kraj proto spustil kampaň za 100.000 korun, která má řidiče vést k bezpečné jízdě a požaduje, aby na silnici místy přibyly další jízdní pruhy, bude se také na rizikových místech častěji měřit rychlost. Zvýší se i počet dopravních značek, zvýrazní se dělicí ostrůvky. Na drobnější opatření stát letos dá asi deset milionů korun, stejně tak příští rok.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!