Soukromé dotované vlaky vyjedou nejdříve koncem roku 2014 | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Soukromé dotované vlaky vyjedou nejdříve koncem roku 2014

Soukromé dotované vlaky vyjedou nejdříve koncem roku 2014
Vlak RegioJet
• 
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Velkolepý plán ministerstva dopravy na vpuštění konkurence do dotované rychlíkové dopravy nabral roční skluz. Původně měl vítěz prvního tendru vyjet koncem roku 2013, nově ministerstvo počítá s koncem roku 2014.

Ministerstvo se odvolává na samotné dopravce, kteří údajně potřebují více času, aby na evropských trzích sehnali potřebná vozidla.

Úřad už zveřejnil, že bude žádat vlaky alespoň z pětiny nízkopodlažní a s klimatizací. Pilotním projektem stále zůstává trať z Ostravy přes Opavu a Krnov do Olomouce. Ministerstvo chce tendr na tuto trať vypsat v následujících týdnech, vzápětí poté, co se s novými termíny seznámí vláda. Následovat bude výběrové řízení pro elektrifikované tratě z Prahy do severních a severozápadních Čech.

Vítězové tendrů dostanou smlouvu na 15 let. Proces liberalizace české železnice by měl dojít až tak daleko, že v roce 2028 budou dotované vlaky provozovat pouze vítězové tendrů. Zájem o účast v soutěžích už vyjádřily vedle zatím monopolních Českých drah i Leo Express, RegioJet, Veolia Transport, Abellio, Arriva vlaky, Viamont Regio, Jindřichohradecké místní dráhy a Olomoucká dopravní.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!