Stát přitvrdí, podá další žaloby kvůli zfušované D47. ŘSD spustí novinku na uzavírání smluv | E15.cz

Stát přitvrdí, podá další žaloby kvůli zfušované D47. ŘSD spustí novinku na uzavírání smluv

dálnice
dálnice
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podá příští týden další čtyři žaloby u Rozhodčího soudu na zhotovitele dálnice D47 kvůli reklamovaným vadám na komunikaci. Dosud podalo osm žalob. Žaloby budou směřovat na společnosti Eurovia a Strabag, které vedly jednotlivá konsorcia zhotovitelů. ŘSD v pilotním projektu vypíše čtyřmiliardový tendr na opravu silnic.

Žaloby se týkají především úseku z Hrušova do Bohumína a návazného úseku, kde ŘSD reklamuje zvlněnou vozovku a nadměrné opotřebení mostů. Smlouvy s firmami podepsalo ŘSD v roce 2004 a stavby převzalo v roce 2006. Stát začal zjištěné vady reklamovat až po nástupu současného ředitele ŘSD Davida Čermáka v květnu letošního roku.

Pro ukončení sporu stát požaduje, aby zhotovitel uznal všechny reklamované vady, navrhnul způsob odstranění a na vlastní náklady je odstranil. Zároveň má prodloužit záruku o deset let. Současně by měl zajišťovat finální opravy a monitorování stavu dálnice po celou dobu záruky na své náklady.

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice v Ostravě vypukl loni, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Podle ŘSD zhotovitel, společnost Eurovia, nedodržel domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Eurovia to odmítá. Kvůli poškozování dobrého jména společnosti podala v minulosti na ŘSD žalobu.

Na nové oznámení ŘSD Eurovia briskně reagovala. „Již před dvěma týdny jsme písemně nabídli ŘSD paušální posunutí záručních lhůt o půl roku. Cílem bylo vytvořit dostatek času na nalezení technického řešení reklamovaných vad během zimního období. Pak by také nebylo nutné uchylovat se k vleklým a drahým soudním sporům. Tento projev dobré vůle však do dnešního dne nestál ŘSD ani za odpověď,“ uvedla firma.

„ŘSD má plné právo podat libovolný počet žalob. Tyto kroky však radikálně zmenšují prostor pro vyjednávání a společné hledání řešení,“ dodala stavební společnost ve svém prohlášení.

Novinka v tendrech na scéně

Ředitelství silnic a dálnic vypíše v prosinci tendry na uzavření rámcových smluv pro menší opravy silnic I. třídy. Na opravy má celkem čtyři miliardy korun. Firmy, se kterými podepíše rámcové smlouvy, se budou moci účastnit soutěží na konkrétní zakázky. Rozhodovat pak bude podle generální ředitel ŘSD David Čermák jen cena.

ŘSD v prosinci spustí dvouletý pilotní projekt uzavírání rámcových smluv. Od nového systému si slibuje zrychlení stávajícího procesu zadávání zakázek, finanční úspory, vyšší transparentnost a eliminaci podezření z dělení zakázek. Jedním z důvodů je snížení limitu pro zadávání zakázek malého rozsahu.

Dosud ŘSD na malé zakázky oslovovalo tři až pět firem napřímo, a ty pak soutěžily mezi sebou, v novém systému budou osloveny všechny firmy s uzavřenými rámcovými smlouvami a mezi nimi rozhodne pouze nabídnutá cena.

Stavební firmy se budou moci ucházet o zakázky na dodávku asfaltové vozovky, mikrokoberců a ocelových svodidel. Jednotlivé stavební akce bude ŘSD vypisovat rok dopředu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah