Stávky pilotů Lufthansy pokračují, tentokrát protestují u Germanwings | E15.cz

Stávky pilotů Lufthansy pokračují, tentokrát protestují u Germanwings

Germanwings
Germanwings
• 
ZDROJ: Mark Harkin, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Piloti německých nízkonákladových aerolinek Germanwings vyhlásili dvanáctihodinovou stávku, začít má ve čtvrtek od 12:00 SELČ. Protest by měl zasáhnout všechny spoje vypravované aerolinkami, uvedl odborový svaz Vereinigung Cockpit. Podle náhradního letové ho řádu bude zrušen i jeden pár spojů mezi Kolínem nad Rýnem a Prahou.

Aerolinky odvolaly spoj z Kolína nad Rýnem s příletem do Prahy ve 20:25 a s odletem opačným směrem ve 21:00. Podle plánu by se měly uskutečnit oba odpolední páry letů mezi Prahou a Düsseldorfem. Germanwings ale upozorňují cestující, že kvůli stávce hrozí u letů, které se budou konat, zpoždění.

Mluvčí pražského letiště Eva Krejčí upozornila, že informace o letech Germanwings se mohou postupně měnit. Cestujícím proto doporučila sledovat informace o příletech a odletech letadel na internetových stránkách letiště.

Lufthansa: Odbory chtějí co největší škody

Odbory vyhlásily stávku kvůli dlouhodobému sporu o důchodový program s vedením společnosti Lufthansa, která je stoprocentním vlastníkem Germanwings. „Lufthansa bohužel nepřijala žádný z kompromisních návrhů svazu VC a trvá na svých pozicích,“ uvedl k vyhlášení stávky odborový svaz.

Vedení Lufthansy odpoledne odbory za vyhlášení stávky kritizovalo. Aerolinky upozornily, že se protestní akce koná na konci školních podzimních prázdnin v nejlidnatější německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kdy se mnoho rodin vrací z dovolených. „Odbory pilotů tak opustily svou zásadu, že nebudou v první řadě cílit na cestující. Svazu VC zjevně nejde o konstruktivní dialog, pouze chtějí Lufthanse způsobit co možná největší škody,“ uvedly aerolinky.

Šestá stávka v pořadí

Odbory, které zastupují asi 5400 z celkových zhruba 9000 pilotů různých aerolinek ze skupiny Lufthansa, chtějí zabránit změnám důchodového programu. Podle dosavadního ustanovení mohou předčasně odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než mají nárok na starobní důchod. Vedení Lufthansy chce věk pro předčasný důchod posunout na 60 let. Současný program prý společnost nemůže udržet kvůli příliš tvrdému konkurenčnímu prostředí.

Svaz VC uspořádal od konce srpna už pět stávek. V dubnu navíc piloti kvůli sporu na tři dny ochromili provoz všech aerolinek ze skupiny Lufthansa. Celkem letošní stávky pilotů vedly ke zrušení více než 4000 spojů a postihly statisíce cestujících. Škody způsobené protesty Lufthansa odhaduje na desítky milionů eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah