SŽDC končí s italskou Grandi Stazioni, firmě neprodlouží pronájem Hlavního nádraží | E15.cz

SŽDC končí s italskou Grandi Stazioni, firmě neprodlouží pronájem Hlavního nádraží

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Novopečený majitel pražského Havního nádraží, Správa železniční dopravní cesty, se rázně pustil do řešení průtahu při jeho rekonstrukci. Italské firmě Grandi Stazioni totiž neprodlouží smlouvu a společnost, která měla za úkol opravu budovy nádraží a na oplátku zíkala možnost pronajímat komerční prostory budovy, tak v centru Prahy během několika dní skončí. Podle Grandi Stazioni ale jednání o prodloužení smlouvy pokračují. 

"Společnost Grandi Stazioni uzavřela smlouvu se společností České dráhy v roce 2003. Měla tedy dostatek času dokončit rekonstrukci Hlavního nádraží v Praze. Smlouva zaniká uplynutím základní doby jejího trvání k 16. říjnu 2016," řekla ČTK mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

"Výzvu k vyklizení prostor Grandi Stazioni obdržela, jednání o prodloužení smlouvy nicméně pokračují dál," řekl ČTK mluvčí firmy Martin Hamšík. Společnost doufá, že nakonec k dohodě se správou železnic dospěje.

Prodloužení nájmu by ale podle správy železnic bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. "Z právních analýz vyplývá, že případné uzavření dodatku ke smlouvě by mohlo být v rozporu s koncesním zákonem,“ uvedla pro E15.cz už na konci září Šubová.

Ke zmíněnému datu měla být hotova rekonstrukce celého nádraží včetně historické Fantovy budovy. Právě na té se ale Grandi Stazioni zasekla a žádá po SŽDC smluvní dodatek, který by lhůtu prodloužil o dva roky. Pokud k prodloužení nedojde, zhroutí se Italům naděje na pronájem nádraží na dalších třicet let.

Práce na rekonstrukci odbavovacích hal začaly koncem roku 2006, hotovo bylo po čtyřech letech. Italové investovali do nádraží přes 1,2 miliardy korun. Do Fantovy budovy chtějí dát dalších 200 milionů. Po kolaudaci poslední fáze rekonstrukce by pak firma dostala nádraží do třicetiletého pronájmu.

Firma hrozí soudy

Zástupci Grandi Stazioni už dříve pohrozili, že pokud o smlouvu přijdou, budou se soudit. Do sporu hodlají vtáhnout nejen SŽDC a Českou republiku, ale i bývalého majitele nádraží, České dráhy. Firma chce požadovat několikamiliardové odškodné. "Investovali jsme více než 1,2 miliardy a nikdo nemůže čekat, že tady tuhle investici necháme jen tak ležet," řekl na konci září jednatel české pobočky Grandi Stazioni Andrea Odoardi.

Česká Grandi Stazioni v roce 2014 za pronájmy komerčních proch na Hlavním nádraží získala 150 milionů korun. Zisk činil necelých 50 milionů. Firma tvrdí, že veškeré zisky investuje zpět do budov.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah