Tendr na měření rychlosti na dálnicích neprošel, zrušil ho Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | E15.cz

Tendr na měření rychlosti na dálnicích neprošel, zrušil ho Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zakázku Ředitelství silnic a dálnic na měření rychlosti na uzavírkách dálnic. Zakázka vypsaná v červenci loňského roku je za zhruba dvacet milionů korun, rozhodnutí úřadu je pravomocné.

Podle úřadu bylo v tendru několik chyb. ŘSD nepostupovalo podle zákona, když neposkytlo firmám zadávací dokumentaci o podrobnostech nezbytných pro účast v tendru. Zadávací dokumentace obsahovala na více místech údaje, které si vzájemně rozporovaly.

ÚOHS zrušil celou zakázku a zároveň ŘSD zakázal uzavřít s vítězem smlouvu. Obsahem zakázky byla dodávka pěti sad pro měření úsekové rychlosti v lokalitách probíhající dálniční rekonstrukce, včetně instalace, zprovoznění, servisu a demontáže.

Jedná se o systém instalovaný na stávajících mýtných branách a mobilních konstrukcích, který bude automaticky zaznamenávat projíždějící vozidla a vypočítávat jejich okamžitou a úsekovou rychlost.

Jedno výběrové řízení na firmu, která měla ŘSD dodat systém pro měření rychlosti na vybraných úsecích dálnic, zrušil antimonopolní úřad už loni v červnu. Tehdy úředníci Ředitelství silnic a dálnic vytkli, že při stanovení podmínek tendru vytvořilo překážky hospodářské soutěže a porušilo zásadu zákazu diskriminace.

Stanovené parametry odpovídaly pouze parametrům routeru Cisco, který tím byl zvýhodněn před ostatními. ŘSD tehdy rozhodnutí úřadu respektovalo a uvedlo, že vyhlásí novou soutěž s upravenými podmínkami. ŘSD se zatím nevyjádřilo, zda jde o tutéž věc.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah