Tisíce majitelů nákladních aut neplatily silniční daň. Ušetřily 50 milionů | E15.cz

Tisíce majitelů nákladních aut neplatily silniční daň. Ušetřily 50 milionů

Dálnice D1 u Mirošovic - ilustrační foto
Dálnice D1 u Mirošovic - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vlastní nákladní automobil, ale silniční daň jim nic neříká. To zjistila finanční správa u téměř doměřila téměř čtyř tisíců těchto majitelů. Doměřila jim silniční daň v úhrnu 50 milionů korun. Vozidla nad 3,5 tuny jsou přitom předmětem silniční daně vždy, bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikatelské činnosti.

Kontroloři zjistili, že většina z nich nákladní auta vůbec nezdanila. „Akce byla velice úspěšná. Dosažený výsledek tvoří zhruba jedno procento celkového inkasa na této dani za uplynulý rok,“ uvedl generální ředitel finanční správy Jan Knížek.

Podle zákona jsou předmětem silniční daně motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrovaná a provozovaná v ČR, pokud jsou používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti.

Silniční daň vynáší šest miliard

Vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v ČR jsou předmětem silniční daně vždy.

Podle dnešních Hospodářských novin stát na silniční dani ročně vybere zhruba šest miliard korun, tedy asi jedno procento všech daní, které se ročně vyberou.

Sazba daně je stanovena podle obsahu motoru a objemu válců u osobních automobilů, u nákladních pak závisí na hmotnosti celého vozidla a počtu náprav. Například u Octavie druhé generace z roku 2008 činí roční daň téměř 1500 korun.

Poplatníci také často chybovali při prodeji vozidla, kdy v registru neodhlásili vozidlo. V takovém případě byli stále vedeni jako provozovatelé vozidla zapsaní v technickém průkazu, tedy jako osoby, které mají povinnost platit silniční daň.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah