Ťokův dokument: Letos se nestihnou zahájit stavby za 60 miliard | E15.cz

Ťokův dokument: Letos se nestihnou zahájit stavby za 60 miliard

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Harmonogram výstavby dopravní infrastruktury se opět zpožďuje. Letos se nestihnou zahájit stavby za 60 miliard korun, vyplývá z materiálu, který ve středu vládě předloží ministr dopravy Dan Ťok. Předkládat pravidelně harmonogram stavby silnic, železnic a infrastrukturních projektů na řekách nařídil kabinet loni Ťokovu předchůdci Antonínu Prachařovi.

Zatímco Prachař po kritice, že se stavba zejména silnic a dálnic v Česku prakticky zastavila, slíbil rozjet v letech 2014 až 2016 stavby za více než 230 miliard korun, aktualizovaný harmonogram počítá se 200 miliardami korun. Značné množství projektů, celkem za zhruba 60 miliard korun, se přesunulo z kolonky výstavby v letošním roce do výstavby, která začne příští rok.

Mezi nejčastější příčiny přesunu patří podle ministerstva dopravy problémy při výběrovém řízení, včetně odvolání neúspěšných uchazečů k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, a problémy při výkupu pozemků. Místo původně avizovaných staveb za 114 miliard korun se tak letos začne s výstavbou projektů za necelých 54 miliard korun.

Zpožďování výstavby dopravní infrastruktury bylo jedním z hlavních důvodů, proč bývalý ministr Prachař úřad opustil. Spolu s problematikou mýta a personální stabilizací Ředitelství silnic a dálnic se dohled nad urychlením výstavby silnic a železnic stal hlavním úkolem Ťoka, který ministerstvo dopravy vede od loňského prosince.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah