Travel Service loni zůstal „sedět“ na 3,5 milionech pasažérů, zlepšil se však na linkách | E15.cz

Travel Service loni zůstal „sedět“ na 3,5 milionech pasažérů, zlepšil se však na linkách

Travel Service
Travel Service
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemský soukromý letecký dopravce Travel Service vloni přepravil 3,5 milionu cestujících, stejně jako v roce 2011. Konkurenční ČSA zatím tedy zřejmě nepředstihl, ale moc mu k tomu chybět nebude. Letošní rok však tento zlom pravděpodobně přinese.

Firma přesto zaznamenala určitý pozitivní posun. Ubylo jí sice cestujících na charterových linkách, které pro turisty objednávají cestovní kanceláře, počet pasažérů pravidelných letů se naopak zvýšil, a to výraněji.

U charterových letů Travel Service podle mluvčí Vladimíry Dufkové proti předloňsku zaznamenal osmiprocentní úbytek cestujících. Počet pasažérů na pravidelných linkách, které společnost provozuje pod značkou SmartWings, naopak meziročně vzrostl o 17,4 procenta.

Největší konkurent firmy Travel Service, národní dopravce České aerolinie, zatím oficiální přepravní výsledky nezveřejnil. Podle dřívějších odhadů ale společnost očekává za loňský rok zhruba desetiprocentní pokles počtu cestujících na 3,8 milionu pasažérů.

Přijdou o konkurenta

V letošním roce má však před sebou Travel Service nadějné vyhlídky. Jak již deník E15 a internetový server E15.cz v prosinci informovaly, Český aeroholding totiž položí na oltář úspěšného odstátnění dceřiných ČSA svou druhou dceru Holidays Czech Airlines (HCA). Konkrétně její charterovou dopravu. Firma bude nadále pouze pronajímat letadla i s posádkou. Konec charterů HCA má nastat v létě.

Travel Service tak přijde o největšího konkurenta a významně posílí své dominantní postavení. Dohoda je jasná: stát přestane vozit rekreanty na dovolenou a Travel Service na oplátku stáhne šest žalob proti ČSA za více než 2,5 miliardy korun.

Travel Servisu se totiž dlouhodobě nelíbil způsob záchrany národního dopravce, firma hovoří o nerovných podmínkách na trhu. Předmětem kritiky je především státní podpora ve výši 2,5 miliardy korun, díky které ČSA v roce 2009 vybředly z hrozby krachu.

Travel Service patří do skupiny Unimex Group vlastněné podnikatelem Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem. Firma, která na trhu působí od roku 1997, je lídrem na charterovém trhu v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Významný podíl trhu má také v Polsku.

Na pravidelných linkách létá z Prahy, Brna a Ostravy do čtyř desítek destinací. Provozuje flotilu 25 letounů Boeing 737.

PROFIL: Travel Service začal s Tupolevem, teď se těší na Dreamliner

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.