Tržby autoprůmyslu prudce rostly, přesáhly bilion korun | E15.cz

Tržby autoprůmyslu prudce rostly, přesáhly bilion korun

ČTK

Tržby tuzemských automobilek a dodavatelů dílů loni meziročně vzrostly o 12 procent na rekordních 1,02 bilionu korun. 

Bilionovou hranici překonaly firmy Sdružení automobilového průmyslu poprvé. Objem exportu stoupl o 11 procent na 865 miliard Kč. Oznámili to zástupci sdružení na dnešní tiskové konferenci.

Podíl tržeb firem sdružení na celkové průmyslové výrobě ČR představoval 24,4 procenta, což je o 2,4procentního bodu více než před rokem. Na celkovém exportu Česka se automobilky podílely 21,7 procenta. Automobiloví výrobci loni investovali do výzkumu a vývoje 16,9 miliardy korun. Z toho 11,1 miliardy korun připadalo na dodavatele. Ve výzkumu pracuje sedm tisíc lidí.

Zetor plánuje do Evropy dodat vojenské speciály, na podvozku osobního auta budou i kulomety

Výroba osobních aut loni stoupla o osm procent na 1,344 milionu vozů, rostla přitom ve Škodě Auto, Hyundai i TPCA. Produkce nákladních aut reprezentovaná Tatrou Trucks stoupla o polovinu na 1326 aut, výroba autobusů klesla o tři procenta na 4388 vozidel a produkce motocyklů v týnecké Jawa Moto se v loňském roce snížila o 29 procent na 1228 strojů.

Tržby dodavatelů automobilových dílů se loni zvýšily o 14,6 procenta na 445,3 miliardy korun a o 13 procent se zvýšil jejich export. Dodavatelské firmy zaměstnávaly 76.649 lidí, tedy 65 procent všech pracovníků v automobilovém odvětví.

Elektromobily budou v dohledné době levnější než auta se spalovacími motory, míní experti

Počet zaměstnanců v automobilovém průmyslu ve firmách AutoSAP vzrostl o 4,5 procenta na 117 948 osob. Nárůst zaměstnanců zaznamenali finální výrobci, dodavatelé i ostatní firmy a organizace. Průměrná mzda v automobilovém sektoru v roce 2016 vzrostla o 3,7 procenta na 34 820 korun. Průměrná mzda v dělnických profesích je 28 842 korun a je tedy o 4,6 procenta vyšší než celková průměrná mzda v ČR.

Automobilky v současnosti chystají uzavření Memoranda o budoucnosti českého automobilového průmyslu s vládou. Na znění dokumentu v současnosti pracují tři skupiny pro oblasti elektromobility, autonomního řízení a digitalizace.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!