USA ochrání své aerolinky před evropskými emisními povolenkami | E15.cz

USA ochrání své aerolinky před evropskými emisními povolenkami

Letadlo společnosti Delta Airlines v Praze
Letadlo společnosti Delta Airlines v Praze
• 
ZDROJ: E15 Stepan Bruner

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký Senát dnes jednomyslně schválil návrh zákona, který má ochránit americké letecké společnosti před placením za emise oxidu uhličitého z jejich letů do zemí Evropské unie. Podobný zákon už přijala Sněmovna reprezentantů. Washington tím chce podobně jako Čína a Indie donutit EU, aby ustoupila od jednostranného zavedení sytému emisních povolenek pro veškeré letecké společnosti, které létají do Evropy nebo přes ni.

EU uvedla v lednu do praxe nařízení, které nutí aerolinie stát se součástí systému obchodování s povolenkami, řada velkých obchodních partnerů to ale odmítá jako jednostranný krok v době, kdy se o tomto problému jedná v rámci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), EU však od svého plánu ustoupit nehodlá a její postoj vyvolává obavy ze vzniku obchodní války.

Republikánský senátor John Thune, který byl se svou demokratickou kolegyní Claire McCaskillovou předkladatelem zákona, prohlásil, že krok Senátu vyslal EU „důrazný vzkaz“, že nemůže uvalovat daně na Spojené státy. „Dnešní krok Senátu pomůže zajistit, aby američtí přepravci a cestující nespláceli evropské dluhy prostřednictvím této nelegální daně,“ řekl Thune. „Je povzbudivé, že se obě strany plně shodly na zcela přirozené myšlence, že Američané by neměli být nuceni platit evropské daně,“ uvedla McCaskillová.

Zasedání Kongresu v brzké době kvůli nadcházejícím volbám končí a konečnou podobu zákona by měly obě komory Kongresu doladit po volbách konaných 6. listopadu. Mluvčí Bílého domu Clark Stevens uvedl, že vláda Baracka Obamy nyní zákon studuje. Navržený zákon dává ministerstvu dopravy USA pravomoc zabránit americkým přepravcům účastnit se evropského systému obchodování s povolenkami.

Do systému obchodování s emisními povolenkami v EU neochotně vstoupila většina světových aerolinií až na společnosti z Číny a Indie, které předběžné termíny zmeškaly, Vlády obou zemí svým aeroliniím zakázaly za tohoto systému vstupovat a Peking pohrozil EU odvetou včetně zabavování evropských letadel, pokud bude Brusel čínské přepravce sankcionovat. Spor mezi EU a Čínou už vedl k tomu, že Peking zmrazil nákupy letounů Airbus v hodnotě až 14 miliard dolarů (268 miliard korun).

Program obchodů s emisními povolenkami má podle EU za cíl omezit vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Přepravcům, kteří nebudou splňovat požadavky programu, hrozí od EU pokuta až 100 eur za každou tunu vypuštěných emisí oxidu uhličitého, na kterou nebudou mít povolenky. EU jim může i zakázat lety na svá letiště.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah