V Česku jezdí sto tisíc aut bez dokončené registrace, varuje Ťok | E15.cz

V Česku jezdí sto tisíc aut bez dokončené registrace, varuje Ťok

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Siebert Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česku stále jezdí kolem 100 tisíc vozidel, která sice mají platnou technickou kontrolu, ale nemají dokončený převod. V polovině roku budou vyřazena z registru a jejich další provoz bude nezákonný, uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Celkový počet aut v tzv. polopřevodu se od února snížil ze 793 tisíc na současných zhruba 738 tisíc vozidel, což je asi desetina všech registrovaných aut.

Více než půl milionu aut ale podle ministra již není na silnicích a byla podle něj nějakým způsobem zlikvidována. „Stát u nich tedy pravděpodobně přišel o poplatek na ekologickou likvidaci v úhrnné výši několika desítek milionů korun,“ uvedl Ťok.

Ministerstvo zahájilo inzertní osvětovou kampaň, která má motoristy upozornit, že na dokončení převodu vozidla již mají jen tři týdny. Po vyřazení auta z registru již nepůjde znovu přihlásit. Pokud takové auto zastaví dopravní policie, hrozí řidiči postih za provoz auta, které neplní technické podmínky. Pokud zaviní nehodu, bude hradit veškerou škodu.

Počet aut, která nemají dokončený převod na současného majitele, tedy že jsou jen odhlášená a nový vlastník si je již nepřihlásil v místě svého bydliště, je nejvyšší v Praze, která eviduje 69 tisíc vozidel. V Brně je to přes 19 tisíc aut a v Ostravě 20 600 vozů.

Porovnání technických průkazů

Jednoduchou pomůckou, jak zjistit, zda je vozidlo v pořádku registrováno, je porovnání jmen vlastníka v malém i velkém technickém průkazu. Musí se shodovat. Seznam registračních značek vyřazených vozidel chce ministr zveřejnit na internetu.

Samotné dokončení registrace na místně příslušném úřadě s rozšířenou působností majitele a provozovatele vozidla je velmi jednoduché. Návod je na stránkách dokonceteregistraci.cz. K žádosti se dokládá občanský průkaz či jiný doklad totožnosti, doklady k vozidlu, doklad o pojištění, protokol o evidenční kontrole a doklad o platné technické prohlídce.

U aut, které majitelé do poloviny roku 2013 dočasně odhlásili z provozu, tedy uložili značky do depozitu, budou muset do konce letošního roku na úřadu sdělit, kde vozidlo je a jaký je účel jeho využití. Pokud termín nestihnou, vozidlo administrativně zanikne a už nepůjde přihlásit.

Jan Šindelář: Stará auta

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.