V Chomutově bude mezinárodní letiště | E15.cz

V Chomutově bude mezinárodní letiště

Letiště v Chomutově
Letiště v Chomutově
• 
ZDROJ: letisteCR.cz

Blahoslav Hruška, Euro

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letiště Aeroklubu Chomutov, které operuje dvěma travnatými přistávacími drahami, se na sklonku léta stane mezinárodním. Minulý týden odeslalo ministerstvo vnitra do připomínkového řízení předlohu usnesení vlády, která status propůjčuje. Odsouhlasení je jen formalita, návrh totiž již schválil jak Úřad pro civilní letectví, tak policie.

„Zatím nám to přinese práci navíc v podobě dovybavení řídicí věže. Věříme ale, že se v regionu najde dost klientů, kteří služby mezinárodního letiště využijí,“ uvedl Ondřej Jungmann, zástupce náčelníka chomutovského aeroklubu, který leží v blízkosti průmyslové zóny Triangl.

Letiště provozuje občanské sdružení, které se stará o údržbu čtyřiceti hektarů travnatých ploch a jeho členové mimo jiné drží o víkendech a svátcích osmihodinovou službu na věži. Jungmann očekává, že mezinárodní klientela přinese aktivistům peníze ve formě poplatků za hangárování. Nový status by mohl aeroklubu pomoci také při získávání financí na stavbu asfaltové ranveje.

S dramatickým nárůstem letů ale Jungmann nepočítá. Také návrh ministerstva vnitra předpokládá, že počet spojů mimo schengenský prostor stoupne o 15-20 letů ročně, což v případě malých letadel dělá maximálně 160 lidí včetně členů posádky. Pasažéři ale nebudou muset kvůli odbavení cestovat do Vodochod nebo do Kbel jako dosud.

Chomutov totiž kromě práva mezinárodního provozu získá také status hraničního přechodu. Policisté a celníci budou mít na letišti sice svou kancelář, ta ale zůstane neobsazena. Muži zákona přijedou odbavit cestující jen na objednání.
Chomutov se stane devatenáctým letištěm v Česku s mezinárodním provozem. Veřejných je ale jen šest z nich – kromě pražské Ruzyně ještě Brno, Karlovy Vary, Mnichovo Hradiště, Ostrava a Pardubice.

Euro Autor:

Autor: Blahoslav Hruška, Euro

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.