Ryanair napadne rozhodnutí EK povolit miliardovou pomoc Lufthanse | E15.cz

Válka aerolinek. Ryanair napadne rozhodnutí Evropské komise povolit miliardovou pomoc Lufthanse

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair právně napadnou rozhodnutí Evropské komise povolit miliardovou státní pomoc německé letecké společnosti Lufthansa. Firma ji podle nich nepotřebuje pro přežití koronavirové krize, ale aby poškodila konkurenci. 

„(Lufthansa) to potřebuje jako válečnou zbraň, aby vytlačila konkurenci, nepotřebuje to aby přežila,“ uvedl mluvčí právního oddělení irské společnosti Juliusz Gomorek, podle nějž jde záchranný balík německé vlády ve výši devíti miliard eur (240 miliard korun) schválený EK proti evropským pravidlům hospodářské soutěže. Největší evropskou leteckou společnost totiž posílí na úkor menších aerolinek z menších členských států.

„Je to ukázkový příklad, kdy bohatý členský stát EU ignoruje evropské dohody ve prospěch svého národního průmyslu a ke škodě chudších zemí,“ řekl dnes v Dublinu šéf Ryanairu Michael O’Leary. Komisi vyzval, aby byla férová a dodržovala principy. „Pokud ne, tak se společný trh, který EU vybudovala, zhroutí a evropští spotřebitelé a plátci daní za to zaplatí,“ dodal.

Ryanair, pro nějž Německo představuje jeden z nejdůležitějších trhů, už u soudu napadl i jiné případy státní pomoci pro další evropské aerolinky - Air France a skandinávské SAS. Uvedl, že připravuje také žalobu na pomoc pro finskou leteckou společnost Finair.

Záchranný balík německé vlády dnes projednává za tímto účelem mimořádně svolaná valná hromada Lufthansy. Klíčový akcionář, který jej v minulosti kritizoval, ve středu uvedl, že plán podpoří.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah