Venkovské pantografy ponesou název RegioPanter | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Venkovské pantografy ponesou název RegioPanter

Venkovské pantografy ponesou název RegioPanter
Vizualizace nových pantografů pro České dráhy
• 
ZDROJ: Skoda Vagonka
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Nové jednopodlažní pantografy pro krajská města, které začne společnost Škoda dodávat Českým drahám příští rok, ponesou název RegioPanter. Kočkovitá šelma zvítězila ve veřejné internetové soutěži, kterou dráhy společně s výrobcem vyhlásily v březnu. Potvrdila se tak nedávná šuškanda, která vznikla poté, co si Škoda nechala několik panteřích názvů zaregistrovat u Úřadu průmyslového vlastnictví.

RegioPanter je další obchodní název pro elektrický pantograf na českých kolejích, především v Praze a okolí už několik let jezdí dvoupodlažní CityElefant.

„První místo nakonec získal RegioPanter, a to především ze tří důvodů. Za prvé jsme chtěli pokračovat s názvy se zvířecí tématikou, zároveň byl důležitý název Regio, protože vlak bude jezdit v meziregionální dopravě. A za třetí slovo panter se přibližuje k zažitému a oblíbenému pojmenování Panťák,“ řekl k vítěznému návrhu ředitel Škody Transportation Josef Bernard. Do soutěže bylo přijato přes 10 tisíc návrhů, z toho přes 50 obsahovalo nějakou verzi slova panter.

Vítězné návrhy

tabulkatabulkaAutor:

Dráhy uzavřely se společností Škoda Vagonka dva kontrakty na dodávku nově vyvinutých jednopodlažních pantografů. Za patnáct třívozových a čtyři dvouvozové jednotky zaplatí dopravce 2,5 miliardy korun. Nové vlaky budou jezdit v Ústeckém, Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém a Jihočeském kraji. První souprava by měla být dodána v druhé polovině roku 2012, poslední na jaře 2014. Jméno nového vlaku mohli lidé navrhovat během dubna a května.

Obchodní názvy vlaků nejsou v tuzemsku zatím příliš zavedené. Kromě CityElefantů jsou známější pouze motoráky Regionova. Populárnější jsou přezdívky, například CityElefant překřtily příznivci železnice na Hliník či Ešus, jeho předchůdce si zase vysloužil přezdívku Žabotlam.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!