Vlaky Českých drah přepravily v pololetí více lidí, podnik je v zisku | E15.cz

Vlaky Českých drah přepravily v pololetí více lidí, podnik je v zisku

Vlaková souprava Českých drah na pražském hlavním nádraží
Vlaková souprava Českých drah na pražském hlavním nádraží
• 
ZDROJ: Tomeš Michael / E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Služeb Českých drah využilo v prvních šesti měsících roku 91,6 milionu cestujících. Oproti stejnému období roku 2018 to bylo o víc než dva miliony pasažérů. Díky tržbám z prodeje jízdenek také firma v prvním pololetí skončila v 300 milionovém zisku. 

"Za prvních šest měsíců s námi cestovalo o 2,2 milionu zákazníků více než loni. Největší nárůsty jsou přitom tradičně v příměstské dopravě, ale také na klíčových dálkových relacích," uvedl místopředseda představenstva ČD Radek Dvořák. Na klíčových tratích jako Praha - Ostravsko, Praha - Brno, Praha - Hradec Králové, Praha - České Budějovice, Praha - Olomouc nebo Praha - Ústí nad Labem dosáhl dopravce v prvním pololetí dvouciferných nárůstů počtu cestujících.

Podle Dvořáka se tak letošní podnikatelský plán zatím podařilo nejen dodržet, ale dokonce o více než 100 milionů korun překonat. Hlavním cílem podle něho je vybudovat nový trh a zvýšit podíl ekologické dopravy.

"I proto náš investiční plán počítá s tím, že v příštích pěti letech nakoupíme vozidla za zhruba 40 miliard korun. Desítky nových vozů, ale i ucelených jednotek se již vyrábějí. Například je to 50 vozů pro dálkovou dopravu, pět netrakčních jednotek pro Moravskoslezský kraj a 31 elektrických jednotek pro linku spěšných vlaků Plzeň - Cheb - Karlovy Vary, linku Klatovy - Plzeň -Beroun, pro kraj Vysočina a Jihočeský kraj," upozornil.

Konkurence zaznamenala ještě výraznější růst počtu cestujících. Soukromý dopravce RegioJet za letošní první pololetí přepravil svými vlaky 3,1 milionu lidí, což je o 12 procent více než za stejné období loňského roku. RegioJet kvůli rostoucímu počtu cestujících plánuje nákup až stovky nových vozů, aby mohl své přepravní kapacity zvýšit. Na rozšíření kapacit vozového parku použije firma peníze získané z červnové emise dluhopisů, která vynesla 921 milionů korun.

České dráhy vypravují denně v průměru 7016 vlaků, které v průměru ujedou kolem 340 tisíc kilometrů za den.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah