Zásilkovna nasadila třídící roboty jako první v Evropě. Pracují dvakrát tak rychleji | E15.cz

Zásilkovna nasadila třídící roboty jako první v Evropě. Pracují dvakrát tak rychleji

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zásilkovna začala ve svých depech využívat třídicí roboty. Za hodinu dokáží odbavit a roztřídit přes 10 tisíc zásilek, což je dvojnásobek ve srovnání se současným režimem. Firma do robotických třídiček nazvaných PackMan zatím investovala desítky milionů korun, uvedli na pondělní tiskové konferenci zástupci společnosti skupiny Packeta, do které Zásilkovna patří. 

Firma poprvé roboty nasadila v třídicím depu v pražských Štěrboholech. Ve dvou patrech tam v současnosti provozuje 190 třídicích robotů.

"Hledali jsme řešení, které bude při rychlém růstu Packety rychle škálovatelné, tedy jednoduše rozebíratelné a přenosné. Když budeme potřebovat, můžeme je převézt z jednoho depa do druhého a posílit tam provoz," uvedla zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková s tím, že jde o první takové nasazení robotů v Evropě. Roboti podle ní nemají nahradit lidskou sílu, ale mají zaměstnancům v depech práci usnadnit.

Zařízení má podobu dvoupatrového mola, okolo kterého jsou skluzy pro výhoz zásilek. Na molu se pohybují roboti, kteří převáží zásilky o hmotnosti až 15 kg a rozměrech 40x40x50 cm k danému skluzu. Zaměstnanec načte zásilku do elektronické čtečky, která poté dá informaci do centrálního systému, kam má balík směřovat. Robotické třídičky PackMan dokáží pracovat dvě hodiny a nabíjí se deset minut. V další fázi by roboti mohli vážit i skenovat zásilky. Typově odlišný robot by tak v budoucnu mohl vozit i klece se zásilkami, případně balíky nakládat. Podle Kijonkové to je ale otázka několika let.

Mateřská skupina chce letos zvýšit obrat na 5,2 miliardy korun a dosáhnout 75 milionů přepravených zásilek. Loni zdvojnásobila obrat na 2,5 miliardy korun a počet přepravených zásilek vzrostl o 114 procent na 40,5 milionu.

Zásilkovna vznikla před 11 lety. V současnosti má 8000 vlastních výdejních míst, z toho 6000 v ČR, a spolupracuje s více než 30.000 e-shopy. Provozuje 1500 samoobslužných výdejních Z-Boxů, přičemž do konce roku by jich měla mít o 1000 více. Firma působí v osmi zemích a do 33 zemí doručuje. Mateřská skupina zaměstnává 2000 lidí a provozuje 53 dep.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah