Zastavte prodej letenek na léto, vyzvalo letiště Heathrow aerolinky. Chce zamezit chaosu

Dlouhé fronty na londýnském letišti Heathrow.

Dlouhé fronty na londýnském letišti Heathrow. Zdroj: Reuters

Dlouhé fronty na londýnském letišti Heathrow.
Dlouhé fronty na londýnském letišti Heathrow.
Dlouhé fronty na londýnském letišti Heathrow.
Dlouhé fronty na londýnském letišti Heathrow.
Dlouhé fronty na londýnském letišti Heathrow.
12
Fotogalerie

Londýnské letiště Heathrow vyzvalo aerolinky, ať zastaví prodej letenek na léto. Nejvytíženější britské letiště dnes informovalo, že plánuje počet odlétajících cestujících omezit na 100 tisíc denně. Chce tak dostat pod kontrolu současný chaos, napsala agentura Reuters. Kapacitní omezení bude podle šéfa letiště platit ode dneška do 11. září. Letecké odvětví, na které těžce dopadla protipandemická opatření, se nyní potýká mimo jiné s nedostatkem personálu a stávkami.

Letecké společnosti už sice reagovaly na výzvu vlády, aby svou kapacitu na Heathrow omezily, ale letiště ji potřebuje srazit ještě víc. Uvedlo, že letecké společnosti, odbavovatelé zavazadel a letiště dokážou společně obsloužit 100 tisíc odlétajících cestujících. Tento počet byl však v posledních týdnech pravidelně překračován, což vedlo k nepřijatelné úrovni služeb - ke zpožděním, rušení letů, frontám při odbavení a podobně.

"Některé letecké společnosti přijaly významná opatření, jiné však nikoliv, a my se domníváme, že je nyní zapotřebí přijmout další opatření, abychom cestujícím zajistili bezpečnou a spolehlivou cestu," uvedl v otevřeném dopise cestujícím šéf letiště John Holland-Kaye.

"Uznáváme, že to bude znamenat, že některé letní cesty budou buď přesunuty na jiný den, na jiné letiště, nebo budou zrušeny. Omlouváme se těm, jejichž cestovní plány tím budou ovlivněny," dodal. Podle prognózy by Heathrow bez omezení čekalo odbavení 104 tisíc pasažérů denně, dodal Holland-Kaye.

Minulý měsíc letiště Gatwick, druhý největší londýnský dopravní uzel, uvedlo, že kvůli nedostatku personálu v červenci omezí počet letů na 825 denně a v srpnu na 850 denně. Před pandemií covidu-19 letiště dokázalo vypravit až 950 letů. Podobné opatření přijalo také amsterodamské letiště Schiphol, které přinutilo nizozemského vlajkového dopravce KLM omezit prodej letenek.