Zisk Emirates loni stoupl na 30 miliard, pomohlo zlevnění paliv | E15.cz

Zisk Emirates loni stoupl na 30 miliard, pomohlo zlevnění paliv

letadlo společnosti Emirates
letadlo společnosti Emirates
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Curimedia; Flickr.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dubajská letecká společnost Emirates v loňském fiskálním roce zvýšila zisk o 40 procent na 4,56 miliardy dírhámů (téměř 30 miliard korun). Největším aerolinkám na Blízkém východě pomohla rapidní expanze a také pokles cen pohonných hmot. Tržby se firmě za rok do konce března zvýšily o sedm procent na 88,82 miliardy dírhámů (583 miliard korun).

Pokles cen ropy pomohl aerolinkám ušetřit asi dvě miliardy dírhámů. Pohonné hmoty se na celkových provozních nákladech firmy loni podílely 35 procenty, což bylo o čtyři procentní body méně než v předchozím roce, uvedla agentura Reuters.

Aerolinky v loňském roce přepravily 49,3 milionu cestujících, o 11 procent více než před rokem. Obsazenost letadel v průměru činila 79,6 procenta. Společnost se svými více než 230 letadly v současnosti létá do více než 140 destinací ve více než 80 zemích světa.

Expanze na dálkové trasy

Emirates vlastní vláda emirátu Dubaj. Díky flotile letadel s širokým trupem firma výrazně expanduje hlavně na dálkových trasách. Emirates mimo jiné vlastní nejvíce obřích letounů Airbus A380.

Včetně divize služeb Dnata zisk skupiny Emirates Group vzrostl o 34 procent na 5,5 miliardy dírhámů. Celkové tržby pak vzrostly o deset procent na 96,5 miliardy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah