Jak se vypočítá cena elektřiny pro domácnost | E15.cz

Jak se vypočítá cena elektřiny pro domácnost

oka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Cena elektrické energie je v posledních měsících velmi žhavé téma. Vyúčtování spotřeby a plateb přitom mnohým na první pohled připomíná nesrozumitelnou džungli čísel a nicneříkajících termínů. Důvodem není snaha dodavatele zmást odběratele, ale složitá legislativa na pozadí.

Cenu elektřiny tvoří dvě hlavní části. První je neregulovaná, kterou platíme dodavateli elektrické energie. To je vlastně cena za samotnou spotřebovanou elektřinu. Dodavatelé ji nakupují na burze, potom mezi sebou soutěží a snaží se zaujmout zákazníky nabízenou cenou a jinými výhodami. Když měníme dodavatele, bývá to většinou kvůli této složce.

Cena elektřiny

NEREGULOVANÁ SLOŽKA

spotřeba x cena za MWh + měsíční poplatek dodavateli 

REGULOVANÁ SLOŽKA

spotřeba x cena za přenos MWh + měsíční poplatek za jistič + spotřeba x příspěvek na obnovitelné zdroje + spotřeba x sazba za systémové služby + měsíční poplatek za činnost operátora + daň z elektřiny + DPH 21 % 

Druhá část ceny je regulovaná. Zjednodušeně lze říct, že touto formou platíme za distribuci a vše, co s ní souvisí. Tedy za výstavbu, provoz a údržbu distribuční soustavy, což je zejména vedení, trafostanice a tak podobně. Je to vlastně vše, díky čemu se nakoupená elektřina dostane až do naší zásuvky.

Ceny v regulované složce stanovuje Energetický regulační úřad a v rámci distribučního území jsou tedy stejné, ať už elektřinu nakupujeme od jakéhokoli dodavatele. V České republice existují tři distribuční území obsluhovaná různými distributory.

Vyúčtování elektrické energie stručně a názorně:

 

Autor: oka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery