Kvóty na potraviny kritizují i mezinárodní komory

Makro Čestlice

Makro Čestlice Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Povinné kvóty na české potraviny pobouřily i tři přeshraniční obchodní (a průmyslové) komory. Konkrétně Česko-německou, Francouzsko-českou a Italsko-českou. Ve společném prohlášení vyjádřily své „hluboké znepokojení.“

„V zavedení povinných kvót nevidíme žádný přínos, naopak nalézáme mnoho negativních dopadů,“ uvedly. Návrh zatím prošel Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu. Komory zdůrazňují, že je v rozporu s legislativou Evropské unie a jejími pravidly platnými pro společný trh.

Zároveň tvrdí, že jde i proti zájmům českých občanů, protože omezí nabídku v obchodech a konkurenci, která omezuje růst cen. U mnoha produktů je navíc domácí výroba podle nich schopna pokrýt poptávku pouze z dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti procent. „Hrozí, že některé zboží by obchody vůbec nebyly schopné zákazníkům nabídnout,“ říká prohlášení.

Podle něj by tento krok (zavedení kvót) mohl oslabit důvěru evropských partnerů v Českou republiku a její politickou reprezentaci. Proti chystanému opatření se už postavila řada obchodníků i profesních organizací.

„Jsme přesvědčeni, že je možné najít jiné způsoby, jak podpořit a vyzdvihnout lokální výrobky a sektory,“ uzavřely tři komory společné prohlášení.

Podle návrhu, který prošel sněmovnou, by prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely od příštího roku prodávat u stanovených potravin minimálně 55 procent podíl s původem v tuzemsku.