Pracovní stanice jako investice s brzkou návratností

Workstation od Lenovo

Workstation od Lenovo Zdroj: Lenovo

Nastala doba, kdy svět IT otáčí naruby pojmy jako Cloud, Device As a Service či Infrastructure As a Service. Jako službu toho dnes uživatelé konzumují čím dál víc, ale když dojde na osobní počítač, stále preferují mít ten svůj u sebe, doma i v práci. Mezi ty zcela nejvýkonnější patří tak zvané pracovní stanice – Workstations, které aktuálně stojí na špičce pyramidy současného IT a stávají se jistou investicí pro mnoho českých firem.

Pod pojmem pracovní stanice si lze představit notebook či stolní počítač primárně určený pro profesionály z různých odvětví, od strojního inženýrství po architekturu a design. Jedním z předních výrobců těchto výkonných strojů je společnost Lenovo, která je nabízí pod označením ThinkPad P, legendární značkou v černo červeném provedení. „Workstation dokáže běžet spolehlivě bez přestávky klidně celé hodiny nebo i dny a je stvořen pro nejnáročnější software. Dal by se nazvat řešením stavějícím na průlomových technologiích, které pak potkáváme v komerčních řadách počítačů,“ říká Rudolf Šída, Workstation product and business manager v Lenovu.

Výkon pro studenty i profesionály

Cenová hladina pracovních stanic nemusí nutně dosáhnout závratných výšin. V náročných odvětvích pracují i studenti či začínající designéři a vývojáři, kterým přijdou vhod zařízení od 25 tisíc korun. Nicméně s rostoucími nároky a tím pádem i výkonnějšími komponenty se pojí i vyšší cena. „Zlatou střední cestou může být ThinkPad P14s, který je lehký a dlouho vydrží na baterii, takže je perfektním zařízením do terénu,“ říká Šída. Notebook disponuje kvalitním obrazem i zvukem, což uživatel v případě nutnosti ocení právě mimo kancelář v nepříznivých podmínkách. Hlavní slovo má u workstation i bezpečnost, která zahrnuje dedikovaný čip s šifrováním firemních dat, čtečku otisku prstu s biometrikou či fyzický kryt kamery ThinkShutter.

Mezi top pracovní stanice Lenovo u horní cenové hranice se řadí ThinkPad T15g s profesionální výbavou a extrémním výkonem. Značka ThinkPad je známá svou kvalitou a odolností, což dokazuje testování dle 12 armádních norem a více než 200 kontrol kvality. Tento typ notebooků je určen pro extrémní podmínky, jako například mráz, zvládne i písek či polití.

Slibná investice s minimem oprav

Pracovní stanice nejsou jako běžná komerční zařízení a zpravidla je uživatel nemění během jednoho či dvou let. Životní cyklus se pohybuje od 3 do 5 let a jde o náročnější zařízení, na které už se pohlíží spíše jako na investici. „Očekávané úspory se projeví až ve srovnání po 3-4 letech. To úzce souvisí i s minimální poruchovostí. Pracovní stanice jsou promyšlené tak, aby se nutnost případné opravy minimalizovala,“ upřesňuje Šída.

V profesionálních odvětvích jako je zdravotnictví, není prostor pro chyby a uživatel se musí na své zařízení stoprocentně spolehnout. „Roli tu hraje samozřejmě i trpělivost uživatele akceptovat latenci neboli prodlevu mezi akcí a reakcí. Pokud už vás nebaví se neustále rozčilovat u „zasekaného“ počítače, pak je potřeba zvolit dostatečně výkonnou stanici a především nezapomenout na kvalitní zobrazení – displej či monitor – protože bez něj všechen výkon přichází vniveč,“ komentuje Rudolf Šída.

Supervýkonné osobní počítače – pracovní stanice – slouží skutečně náročným uživatelům a posouvají jejich nápady směrem k realizaci. Pomáhají doplnit informace tam, kde chybí, snižují rizika chyby a složité problémy rozeberou, dekomponují a přestaví v jednoduchá a elegantní řešení. Pomáhají zesílit a správně zaměřit tvůrčí schopnosti profesionálům z celé řady náročných odvětví. Zaměřují se na výkon a spolehlivost a disponují technologiemi, které pomáhají vytvářet lepší, „smarter“ budoucnost.