Exportéři: Tempo růstu českého vývozu v létě zrychlí na pět procent | E15.cz

Exportéři: Tempo růstu českého vývozu v létě zrychlí na pět procent

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Jean-Pierre Martineau via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z krátkodobého hlediska brexit českému exportu neublíží. Tempo růstu českého vývozu by mělo naopak ve 3. čtvrtletí letos mírně zrychlit na pět procent meziročně. Odhadli to zástupci Asociace exportérů a Raiffeisenbank. V září by měla měsíční hodnota českého exportu dokonce překonat rekord z března 2015, kdy vývoz činil 304 miliard korun. V letošním 1. kvartále dosáhlo tempo růstu exportu 1,8 procenta meziročně, ve druhém pak podle odhadů 3,4 procenta.

„Z krátkodobého hlediska brexit ́českému exportu neublíží. Může ale být iniciátorem nejenom další eroze EU, ale i některých zemí, což by mohlo s největší pravděpodobností ublížit nejenom volnému pohybu zboží, ale i osob,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Výsledek všelidového hlasování Velké Británie je podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské zdrojem značné nejistoty, která povede ke zdrženlivosti v prohlubování obchodních vztahů s jednou z našich nejvýznamnějších vývozních zemí. „Zhroucení ani prudké zastavení doposud slibně se vyvíjejícího vzájemného obchodu však nehrozí,“ uvedla Horská.

V budoucnu se ale brexit podle něho může negativně podepsat na celkovém tuzemském vývozu kvůli možnému poklesu českého exportu do Německa. „Německo má totiž silné vývozy do Británie, a o co případně přijde Německo v Británii, o to přijdeme my v Německu. A to možná bude mít daleko větší dopad než bude přímý dopad na naše vývozy do Británie,“ dodal Daněk.

Brexit přinesl nejistoty

Výsledky britského referenda ovlivnily například tržby výrobce zdravotnických lůžek Linet na ostrovním trhu. „Brexit pro nás z okamžitého hlediska znamená pokles tržeb vzhledem k propadu kurzu britské libry. Z dlouhodobého pohledu jej pak vnímáme jako riziko především v důsledku nejistoty na trhu a obav investorů,“ dodal exportní ředitel společnosti Linet Rolf Pekař. Britský trh je ale pro Linet marginální, vývoz se pohybuje v jednotkách milionů eur.

Index exportu si klade za cíl několik měsíců dopředu předpovídat vývoj českého exportu na základě statistických dat a dalších parametrů. Do indexu jsou zahrnuty mimo jiné německé průmyslové zakázky, kurz koruny k euru očištěný o inflaci v průmyslu, zakázky ze zahraničí a index nákupních manažerů eurozóny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah