Allianz omezí investice do uhlí, posílí je u větrné energie | E15.cz

Allianz omezí investice do uhlí, posílí je u větrné energie

Sídlo Allianz v Berlíně
Sídlo Allianz v Berlíně
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Acva via Wikimedia

ČTK

Německý finanční obr Allianz v příštích šesti měsících omezí investice do firem, které využívají uhlí, a naopak se zaměří na větrnou energii. Allianz patří k největším správcům aktiv na světě a rozhodnutí změnit strategii přijala těsně před začátkem klimatické konference v Paříži. Investiční ředitel Andreas Gruber ale řekl, že změna dává smysl i z finančního hlediska.

Allianz už nadále nebude investovat do těch společností, které vyrábějí více než 30 procent elektrické energie z fosilních paliv, nebo více než 30 procent tržeb mají z těžby uhlí, oznámil generální ředitel skupiny Allianz Oliver Bäte.

Společnost se k tomuto kroku odhodlala krátce před konferencí OSN o klimatu, která příští týden začíná v Paříži. Podrobnosti firma hodlá zveřejnit příští týden. Experti ale již nyní odhadují, že rozhodnutí zasáhne investice v objemu zhruba čtyř miliard eur. Zhruba 90 procent dotčených investic je ve formě dluhopisů.

Podle investičního ředitele Grubera má rozhodnutí kromě ekologického také finanční smysl. Allianz je prý přesvědčena, že investice do aktivit, které škodí životnímu prostředí, se v budoucu nebudou vyplácet. Allianz naopak v příštích letech zdvojnásobí investice do větrné energie na čtyři miliardy eur. Očekává u nich návratnost až šest procent, citovala Grubera agentura AP.

Byznys v objemu 1,8 bilionu eur

Allianz loni spravovala aktiva v objemu zhruba 1,8 bilionu eur (48,7 bilionu korun). Další významnou činností skupiny je pojišťovnictví, kde je Allianz jedničkou na evropském trhu. Podobně jako jiné pojišťovny se ale potýká s tvrdší regulací, složitou situací na trhu a klesající návratností investic, upozorňuje agentura Reuters.

Společnost dnes oznámila sérii opatření, kterými chce získat pět milionů nových zákazníků a která jí mají do roku 2018 zajistit příjmy v objemu 6,5 miliardy eur. Firma chce posílit své nejkonkurenceschopnější činnosti, ty slabší pak rozšíří tak, že vytvoří regionální platformy. Allianz například vytvoří společný podnik s čínským internetovým vyhledávačem Baidu a investiční firmou Hillhouse Capital. Cílem je založit v Číně internetovou pojišťovnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.