Americké banky mají stále problémy s řízením rizika, varuje Yellenová | E15.cz

Americké banky mají stále problémy s řízením rizika, varuje Yellenová

Janet Yellenová
Janet Yellenová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční situace největších bank ve Spojených státech se od finanční krize z konce minulého desetiletí podstatně zlepšila. Banky ale mají stále značné nedostatky v řízení těch typů rizik, které vedly ke krizi. Ve svém vystoupení ve výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů to dnes uvedla šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová. Později na otázku ohledně měnové politiky potvrdila, že Fed by mohl začít se zvyšováním úrokových sazeb už příští měsíc.

Největší banky podle Yellenové mají nedostatky v plnění nových požadavků na bankovní regulaci. To podkopává důvěru v bankovní systém a může ohrozit finanční stabilitu, uvedla šéfka Fedu.

Vystoupení Yellenové se podle agentury AP týkalo osmi největších amerických bank, řady zahraničních bank působících na území USA a několika dalších velkých finančních institucí. Všechny z nich považuje Fed za „systémově důležité,“ tedy takové, jejichž problémy by mohly ohrozit celý finanční systém.

Yellenová se v předem připraveném projevu nezmínila o měnové politice ani o výhledu ekonomického vývoje. V pozdější odpovědi na otázku člena výboru řekla, že americká ekonomika si „vede dobře“, což by mohlo umožnit zvýšení sazeb už v prosinci.

Sazba zůstala na rekordním minimu

Fed nechal základní úrokovou sazbu minulý týden beze změny na rekordním minimu, na němž je od finanční krize. Naznačil ale, že by úroky mohl zvýšit ještě v tomto roce.

Fed „očekává, že ekonomika bude nadále růst tempem, které navrátí inflaci ve střednědobém výhledu k našemu cíli (dvě procenta),“ uvedla šéfka Fedu podle agentury Reuters. „Pokud nové informace tato očekávání podpoří, prosinec bude (z hlediska zvýšení sazeb) ve hře, “ dodala.

Vyjádření Yellenové k úrokovým sazbám výrazně zvýšilo kurz dolaru vůči ostatním měnám. Dolarový index vůči koši šesti měn stoupl o 0,8 procenta a poprvé za tři měsíce se vyhoupl nad 98 bodů. Vůči euru americká měna posílila rovněž na tříměsíční maximum 1,0845 dolaru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah