Banka v chytrém mobilu? Češi to neumějí | E15.cz

Banka v chytrém mobilu? Češi to neumějí

ilustrační foto (Profimedia.cz)
ilustrační foto (Profimedia.cz)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České banky v poslední době masivně investují do vývoje aplikací mobilního bankovnictví. Službu ale umí využívat jen velmi malé procento klientů. Banky jsou ale přesvědčeny, že kvalitní aplikací mohou získat nové, váhavé klienty. Podle informací deníku E15 stojí vývoj mobilní bankovní aplikace mezi třemi a pěti miliony korun.

„Služba není namířena na většinu klientů, ale spíše na ty, kteří jsou nejvíce ochotni měnit banku,“ říká analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka. „Rozdíly právě u služeb, jako je mobilní bankovnictví, mohou být v tomto směru důležitým faktorem, který ovlivní rozhodnutí klienta,“ dodává.

Počet reálných uživatelů mobilního bankovnictví se podle údajů bank pohybuje mezi 100 a 150 tisíci klientů, což není závratné číslo vzhledem k tomu, že banky mají miliony klientů. Nejvíce uživatelů má podle vlastního odhadu ČSOB.

„Počet aktivních uživatelů smartbankingu ČSOB a Era je přes 51 tisíc,“ říká mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Počet stažení téže aplikace přesahuje 80 tisíc. Smartbanking nabízí většina bank. Naposled tento týden představily aplikace tuzemské banky ze skupiny Raiffeisen, tedy Raiffeisenbank a Zuno.

Řada bank aplikace nabídla klientům již v loňském roce, ale ty se omezily na vyhledávání nejbližšího bankomatu nebo pobočky. Funkce současných aplikací jsou mnohem pokročilejší. Liší se však banku od banky.

„Mobilní bankovnictví od UniCredit Bank nabízí aktuálně nejužívanější operace z běžného internetového bankovnictví,“ popisuje Radek Jirka, manažer přímého bankovnictví UniCredit Bank. „Do budoucna rozšíříme Mobilní banku 2 rovněž o možnost sjednávání schůzky s bankovním poradcem nebo integrace s platbami mobilem,“ plánuje Mojmír Prokop, vedoucí přímého bankovnictví Komerční banky.

Standardní jsou aplikace pro platformy iOS a Android. Řada bank připravuje verzi pro Windows Mobile. UniCredit je zatím jedinou bankou nabízející verzi pro Windows.

Banky: Budoucnost je v chytrých telefonech

Přehled: 10 bank, které nabízí mobilní aplikace

Banky nechtějí ztrácet své klienty, mění taktiku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah