Banky si chtějí přerozdělit hypoteční trh | E15.cz

Banky si chtějí přerozdělit hypoteční trh

Zdeněk Pečený

Tuzemské banky se chystají na letošní žně refinancování, při kterých se pokusí přerozdělit si hypoteční trh. Jelikož zástupy zájemců o nové hypotéky v posledních pěti letech znatelně prořídly, zaměřují se banky stále více na klienty, kterým končí fixace hypotečních úvěrů, a mohou tedy změnit banku.

Podle údajů České bankovní asociace (ČBA) a UniCredit Bank je letos ve hře sto tisíc hypotečních úvěrů až za sto miliard korun. Letos končí pětileté a tříleté fixační období relativně silným ročníkům 2008 a 2010. Loni celý hypoteční trh dosáhl 121,6 miliardy korun, což ukazuje, jak velká část hypotečního trhu připadá jen na refinancování starých úvěrů.

Banky se stále snaží mlžit, jakou část jejich hypotečního byznysu tvoří právě refinancování již existujících úvěrů, které pak vykazují jako nové hypotéky. To by ale mohlo skončit od letošního druhého čtvrtletí změnou reportování bank České národní bance. „Věřím, že od druhého kvartálu budeme mít k dispozici lepší rozklad skladby hypotečních úvěrů,“ uvedl Michael Neubauer, manažer hypotečních produktů UniCredit Bank.

Za posledních pět let došlo k posunu tržních podílů na hypotečním trhu. Podle MMR podíl největšího hráče – Hypoteční banky – mezi roky 2008 a 2012 klesl z téměř třetiny na třicet procent. Tržní podíl Raiffeisenbank se za poslední roky smrskl z téměř sedmnácti procent na 5,9 procenta.

„Toto jsou naše dva nejextrémnější roky,“ argumentuje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. „Náš dlouhodobý průměr je deset procent, ke kterým bychom se chtěli letos dostat,“ dodal Kofroň. Naopak UniCredit Bank mezi lety 2008 a 2012 svůj tržní podíl zdvojnásobila na více než sedm procent.

Klienti jsou navíc stále asertivnější při jednání s bankou o nové úrokové sazbě. Především ti klienti, kterým končí fixace z roku 2008, mohou na refinancování znatelně vydělat. Zatímco před pěti lety byly běžné i sazby nad pěti procenty, letos v lednu se průměrná sazba hypotečního úvěru dostala podle Hypoindexu na 3,21 procenta. Počet nových hypoték včetně refinancování v lednu klesl na osmnáctiměsíční minimum.

Za první rok na trhu hypoték poskytla Equa bank úvěry o objemu 2, 1 miliardy korun

Češi stále nezvládají své dluhy

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.