Banky znovu lákají střadatele na spořicí účty | E15.cz

Banky znovu lákají střadatele na spořicí účty

Banky znovu lákají střadatele na spořicí účty
Pobočka Raiffeisen Bank
• 
ZDROJ: Tomáš Novák/Euro

Zdeněk Pečený

Bankovní domy se začínají předhánět v nabídce lépe úročených spořicích účtů. Při bližším pohledu ale nejsou tak výhodné jako při bonanze spořicích účtů před více než třemi lety. Tehdy se nové banky snažily nalákat co nejvíce klientů na co nejvyšší úroky.

Nyní představila Raiffeisenbank a Equa bank své nové spořicí účty se sazbou 1,3, respektive 1,5 procenta. Raiffeisenbank výhodnou sazbu omezuje pro vklady do 150 tisíc korun, u Equa bank je situace složitější. „Spořicí účet HIT tvoří základní sazba jedno procento a bonus ve výši půl procenta ročně,“ uvedl ředitel depozitních produktů Tomáš Veselý s tím, že na bonus má nárok každý s příjmem deseti tisíc na běžném účtu nebo kdo uskutečnil tři platby kartou za měsíc.

Nejčastějším háčkem dnes nejvýhodnějších spořicích účtů je právě omezení částky, na kterou se atraktivní úrok vztahuje. A ta v dnešní době leží velmi nízko. Nejčastěji okolo 150 tisíc korun.

Pro banky jsou vklady na spořicích účtech bez výpovědní lhůty ty nejnebezpečnější. Klienti je mohou kdykoli vybrat a banka na to nemusí mít k dispozici dostatek likvidity, což ji může v krajním případě i položit. Banky se proto snaží minimalizovat množství peněz od jednoho klienta, protože milion korun od deseti klientů je stálejší kapitál než milion korun od jednoho.

Nejvíce nabízí Sberbank

Nejvýhodnější spořicí účet, který banky nabízejí, je od Sberbank. Ta nabízí 1,63 procenta. Také pouze pro vklady do 150 tisíc. „Prostor pro růst sazeb na spořicích účtech s ohledem na vývoj trhu v tuto chvíli určitě nevidíme,“ konstatoval Roman Knaus, ředitel retailových produktů Sberbank.

a výše uvedenými bankami se s úrokem 1,1 procenta umístila AirBank a Expobank. Airbank tuto sazbu nabízí do milionu korun, respektive do 250 tisíc – pro klienty, kteří přišli po únoru loňského roku. Expobank pak sazbu dokonce smluvně garantuje na 15 měsíců. Běžně totiž banky mohou sazby měnit, tedy snižovat, kdykoliv se jim zachce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!