Bohatí podnikatelé teď investují do IT firem

Lubor Žalman, Encor

Lubor Žalman, Encor Zdroj: Tereza Zavadilová, E15

Konference Investice & Bohatství
Konference Investice & Bohatství
Tomáš Vlk (vlevo) a Zenon Folwarczny
Branko Jeličic (vlevo) a Zbyněk Frolík
Petr Koblic
8
Fotogalerie

Co dělat s vydělanými penězi či s výnosem po prodeji firmy a kam investovat? To na konferenci Investice & Bohatství pořádané deníkem E15 a společností EnCor Wealth Management prozradili zakladatelé společností a poradci s akvizicemi. Tři z pěti řečníků se shodli na tom, že v poslední době zvolili investici do technologického sektoru.

"Investoval jsem v IT, stal jsem se společníkem YSoft fondu,” uvedl na dotaz, jakou investici zvolil v poslední době, zakladatel Linetu Zbyněk Frolík. Podobně Jaroslav Otenšlégr, investor a šéf Investičního klubu, investoval do technologické firmy zaměřené na řízení cloudu. Investor Branko Jeličič, jehož jméno bylo spojováno dříve se skupinami PPF či Home Credit anebo fondem Advent, své peníze naposledy vložil do americké IT firmy a italské banky.

Naproti tomu poznamenal Lubor Žalman, spoluzakladatel EnCor Wealth Management, že si pro poslední investici vybral vlastní dluhopisový fond. Ekonom Patria Finance Tomáš Vlk zůstává věrný akciím, který ovšem až 40 procent svého portfolia drží v hotovosti.

Experti zmínili, že velmi důležité při investování je také důležitá otázka poplatků. „My se klientům díváme na celkové náklady na investice, neříkáme tomu poplatky. Spočítáme jim, kolik je to bude stát ročně. Už tak ví, že je bude stát vedení účtu ve Švýcarsku o čtvrt milionu více než v Česku,“ říká Žalman. Zenon Folwarczny z firmy PwC ČR připomněl, že je velmi důležité investici a možné náklady rozebrat do detailu. “Nejde jen o to, kolik to investora stojí při vstupu, ale zamyslet by se měl i nad tím, jak se daní v cizině, jaké jsou srážkové daně a mnoho dalšího,” dodal.

V posledních letech se peníze z prodejů firem či samotné rodinné majetky vkládají do takzvaných Family Office. Využívá je i Zbyněk Frolík, který se však zatím o podnikání stále stará sám. „Nechci svým dětem odkázat rozhodování o majetku, protože se v rodinném byznysu neangažují. V rámci našeho Family Office každý dostal nějakou věc, kterou musí podnikatelsky spravovat, aby mu vydělávala a zároveň dala určitou jistotu,” vysvětlil. Zbytek majetku je zakonzervován jako “pojišťovna štěstí” - tedy peníze na studia, zdravotní výdaje.