Brusel chce zastropovat poplatky za použití karty | E15.cz

Brusel chce zastropovat poplatky za použití karty

Brusel chce zastropovat poplatky za použití karty
Platební karta
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK
vag

Evropská komise navrhla omezit výši poplatků, které si banky mezi sebou účtují při transakcích s platebními kartami. U debetních karet byl měl maximální poplatek činit 0,2 procenta hodnoty transakce a u kreditních karet 0,3 procenta. Opatření prý sníží náklady zákazníků i obchodníků. Návrh musí ještě schválit členské země a Evropský parlament.

Komise také navrhla zakázat příplatek, který si účtují některé firmy za platby kartami. Nejčastěji tento příplatek, který může dosahovat až deset eur (260 korun), účtují aerolinky. Podle komise může tento zákaz ušetřit spotřebitelům 730 milionů eur (19 miliard korun) ročně.

Limit na mezibankovní poplatky u plateb kartou by mohl obchodníkům ušetřit až šest miliard eur ročně, tvrdí komise. Omezení bude nejprve zavedeno u přeshraničních transakcí, tedy u případů, kdy majitel karty s ní platí v zahraničí. Po 22 měsících má limit platit i pro vnitrostátní platby.

Poplatek účtuje banka obchodníka bance majitele karty. Smyslem mezibankovního poplatku oficiálně je podělit se o náklady na transakci a o rizika spojená s platbou. Výši určují společně banky a společnosti vydávají karty jako Visa a MasterCard.

Podle komise však banka obchodníka přenáší mezibankovní poplatek na něj v podobě poplatků. Obchodník to pak přenese do ceny zboží či služby, aniž si toho je vědom zákazník - i ten, který platí hotovostí.

Vysoké poplatky v Česky

Výše mezibankovních poplatků se výrazně liší mezi členskými státy. V České republice patří podle komise v Evropské unii k nejvyšším, u Visa i MasterCard se v průměru pohybuje kolem 1,2 procenta. Více se platí už jen v Polsku, na Kypru, a v případě Visa v Německu.

Strop na mezibankovní poplatky sníží náklady pro obchodníky i spotřebitele a pomůže vytvořit celoevropský trh platebních transakcí se stejnými pravidly, uvedla komise.

Opatření prý poškodí spotřebitele

Návrh uvítala největší evropská organizace spotřebitelů BEUC, ale kritizovala jej společnost MasterCard. „Jsme znepokojeni tím, že …. ve skutečnosti poškodí spotřebitele a malé obchodníky a poškodí konkurenci,“ uvedl dnes prezident MasterCard Europe Javier Pérez.

Odpůrci regulace, tedy především právě vydavatelé karet, tvrdí, že je lepší vše nechat na působení trhu. Banky podle nich nakonec stejně přenesou ztráty po snížení poplatků na obchodníky a na majitele karet skrze zvýšení ročního poplatku za užívání karty.

V Dánsku karty nezdražily

Komise ale namítá, že v tom případě ale půjde o otevřený a nikoli skrytý poplatek a zákazník si bude moci v takovém případě vybrat mezi bankami. Komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia připomněl, že v některých zemích, jako je Dánsko, mezibankovní poplatky neexistují a na cenách karet se to neprojevilo.

Co ukrývá kód platební karty

Cestujeme: Platit kartou nebo hotově?

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!