Brzy šéfka Evropské centrální banky Lagardeová: Cesta od akvabely po statut mocné lídryně | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

Brzy šéfka Evropské centrální banky Lagardeová: Cesta od akvabely po statut mocné lídryně

Michal Šenk, ČTK

Ještě měsíc bude Evropské centrální bance šéfovat Ital Mario Draghi. Jako jeho labutí píseň nebo poslední krok označují analytici čtvrteční snížení úrokových sazeb ECB na rekordní dno. Za šest týdnů se o vše další postará žena s úctyhodným životopisem. Francouzka Christine Lagardeová právě v den, kdy Evropa kvůli kroku ECB musí počítat s dalším poklesem ceny peněz, pověsila na pomyslný hřebík své angažmá v Mezinárodním měnovém fondu.

Co bude dělat Mario Draghi po konci své mise v ECB, ještě zřejmé není. Kdo nahradí Lagardeovou v MMF rovněž ne. Nejblíž k obsazení tohoto postu má zatím Bulharka Kristina Georgievová, která je dosud jedinou kandidátkou na vedení MMF. Nominaci jí svěřila Evropská Unie.

Lagardeová vedla Mezinárodní měnový fond od července 2011. Nyní v ECB bude třiašedesátiletá rodačka z Paříže vůbec první ženou ve vedoucím postu této institutuce.

Peníze v Evropě budou opět levnější, ECB snížila úrokové sazby na rekordní minimum

Jako své hlavní cíle v čele ECB označuje udržení cenové stability, dvouprocentní inflační hranici a boj proti klimatickým změnám. "Osobně si myslím, že každá instituce by měla riziko klimatických změn a ochranu životního prostředí řadit mezi klíčové body svého poslání," řekla nedávno v Evropském parlamentu. Jednou z možností, jak v této věci může být ECB nápomocna, je podle ní například nákup dluhopisů firem přispívajících ke snižování uhlíkových emisí.

Pomohla Číně i Řecku

Lagardeová se v čele MMF osvědčila. Zatímco v roce 2011 soupeřila o místo s guvernérem mexické centrální banky Agustínem Carstensem, při opětovné volbě v roce 2016 byla jedinou kandidátkou.

Jako šéfka MMF si vysloužila uznání za to, že se jí podařilo v americkém Kongresu schválit zásadní reformní program, kdy se více hlasovacích práv v rámci MMF přesouvá na Čínu a další důležité rozvíjející se země. Během jejího působení v čele MMF se fond například rozhodl o zařazení čínského jüanu do skupiny hlavních světových měn. MMF se pod jejím vedením podílel také na pomoci zadluženému Řecku, fond se zúčastnil jednání mezi evropskými institucemi a Aténami.

Nejbohatší Němci mají obchody nebo automobilky. Podívejte se na přehled německých miliardářů

Před nástupem do čela MMF za sebou měla Lagardeová bohaté zkušenosti z politiky. Od června 2007 byla čtyři roky francouzskou ministryní hospodářství, financí a průmyslu (jako první žena v této funkci a nejdéle sloužící ministr financí Francie od konce druhé světové války). Do vlády usedla poprvé v roce 2005 jako ministryně zahraničního obchodu, poté byla v květnu 2007 krátce ministryní zemědělství a rybolovu.

Právnička, vegetariánka, sportovkyně

Před svojí politickou kariérou se mohla pyšnit bohatou profesní historií v oboru práva. Na různých manažerských postech v globálně působící kanceláři Baker & McKenzie pracovala od 80. let do konce milénia.

Jedna z nejmocnějších žen současného světa je rozvedená, má dva syny. Je vegetariánka a ve volných chvílích plave a cvičí jógu. Lásku ke sportu ostatně pěstovala od dětství. Je také mistryní Francie v synchronizovaném plavání.

Vizionář i diktátor. Ferdinand Piëch dostal VW na vrchol, oceňoval i Škodu Auto
 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!