Centrální banka měnovou politiku nechá zatím beze změny, míní analytici

ČNB

ČNB Zdroj: profimedia.cz

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok
Jiří Rusnok, ČNB
12
Fotogalerie

Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 22. prosince nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků. Zajímavé bude podle analytiků, jak se bankovní rada postaví k sílící inflaci. Ta byla v listopadu výrazně nad odhady centrální banky.

"Na prosincovém zasedání ČNB nedojde k žádné změně v nastavení měnové politiky. Pozornost se plně soustředí na termín ukončení intervencí. Od předchozího zasedání ČNB se totiž inflace posunula citelně výše," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj se tak zřejmě posouvá pravděpodobnost ukončení devizových intervencí ČNB k druhému, spíše než třetímu čtvrtletí.

 Bankovní rada ČNB na počátku listopadu zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu intervencí vidí polovinu roku 2017. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Nová prognóza centrální banky předpokládá konec intervenčního režimu rovněž v polovině roku 2017.

 I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se všichni členové bankovní rady shodnou na tom, že vhodným termínem ukončení intervencí je polovina příštího roku. "Vzhledem k vývoji domácí ekonomiky je ukončení intervencí v období druhého až třetího čtvrtletí příštího roku skutečně velmi pravděpodobné," uvedl.

 

ČNB ve čtvrtek rovněž podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy zopakuje své předchozí stanovisko, v jehož rámci prostřednictvím takzvaného tvrdého závazku v podstatě vyloučí možnost ukončení intervenčního režimu dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. "Bude přitom ovšem nadále signalizovat, že pravděpodobnější je ukončení režimu v pozdějším termínu a že vyloučit nelze ani jeho ukončení za horizontem příštího roku," uvedl.

 Pro pozdější ukončení podle Kovandy hovoří nedávné rozhodnutí Evropské centrální banky pokračovat v programu rozsáhlého odkupu aktiv minimálně do konce roku 2017. Pro dřívější ukončení intervenčního režimu ČNB naopak hovoří rychleji rostoucí inflace a částečně také rostoucí podíl devizových rezerv na hrubém domácím produktu.