Češi se bojí půjčovat. Dluhy domácností po jedenácti letech klesly | E15.cz

Češi se bojí půjčovat. Dluhy domácností po jedenácti letech klesly

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Share on Facebook Messenger
Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí v lednu poprvé od září 2001 meziměsíčně klesly. Snížily se o 2,6 miliardy korun na 1,16 bilionukorun.

Meziměsíčně zadlužení domácností sice kleslo, ale meziročně dál roste. Proti loňskému lednu byly dluhy vyšší o 42 miliard korun. V září 2001 činila výše zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí 123,6 miliardy korun.

Zadluženost podniků v letošním prvním měsíci meziročně stoupla o necelých 23 miliard korun na 976,5 miliardy korun. Proti prosinci se dluhy zvýšily o 16 miliard korun.

Jednodenní vklady domácností u bank a finančních institucí stouply meziměsíčně o téměř 22 miliardy korun na 1,164 bilionu korun. Meziročně byly vyšší přibližně o 88 miliard korun.

Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, v lednu činily 342,2 miliardy korun. Meziročně stouply o 3,7 miliardy korun a meziměsíčně o zhruba půl miliardy korun.

Přijatelnost půjček: časové srovnání (v procentech)

Přijatelnost půjček: časové srovnání Autor: CVVM

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.