Češi si oblíbili platební karty, loni je použili 581 milionkrát | E15.cz

Češi si oblíbili platební karty, loni je použili 581 milionkrát

Češi si oblíbili platební karty, loni je použili 581 milionkrát
Platební karty
• 
ZDROJ: Sean MacEntee/flickr

ČTK

Češi loni použili platební kartu 581 milionkrát a za jeden nákup v průměru zaplatili 770 korun. V roce 2006 uskutečnili pětkrát méně transakcí (117 milionů) s průměrnou částkou 1144 korun. Za posledních deset let kartou zaplatili celkem 2,5 bilionu korun. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace.

„Je tak zřejmé, že platební karty používáme stále častěji pro platbu i menších částek,“ komentoval čísla poradce asociace pro platební styk Tomáš Hládek. K tomu výraznou měrou v roce 2011 přispěl vstup takzvaných bezkontaktních karet na trh. Obchodníci se v případě jejich použití nebrání platbám od jedné koruny na rozdíl od minulosti, kdy platbu kartou podmiňovali nákupem o ceně přes 200 korun.

Platbám kartou dominují domácí platby, tedy platby u českých obchodníků. Ty zahrnují přes 90 procent všech transakcí, zahraniční platby tvoří asi sedm procent. Na jednu zahraniční platbu u obchodníka tak připadá 13 domácích transakcí. Zájem o zahraniční platby ale stoupá a jejich podíl proti roku 2006 vzrostl více než o polovinu.

Čtěte také:

Rok 2013: Mobilem bezkontaktně zaplatí málokdo

Tokeny dají bezkontaktnímu placení mobilem novou šanci

Největší podíl domácích bezhotovostních plateb, asi 67 procent, tvoří bezkontaktní platby. Přes web proběhne každá padesátá platba. Pro zahraniční transakce platí obrácený poměr, prim hrají webové transakce (37 procent), bezkontaktní platba je jen každá desátá.

Bezkontaktní platby se těší velkému zájmu téměř výhradně pro domácí platby. Ze všech bezkontaktních transakcí tvořily loni 99 procent právě ty tuzemské. V meziročním srovnání to byl 80procentní růst v jejich počtu a 90procentní růst v objemu.

„Česko je na špici v platbách bezkontaktní kartou. V přepočtu na obyvatele v rámci Evropy podle statistik vedeme jak ve frekvenci, tak i v objemu. Podle dostupných čísel zaplatíme několikanásobně více než ostatní Evropané. Na jedné straně je to důkaz toho, že jsou Češi v oblasti bankovnictví proti jiným zemím velmi inovativní. Na straně druhé je to i zásluhou bank působících v ČR, které na rozdíl od zahraničních bank investovaly nemalé peníze do zajištění hustoty bezkontaktních terminálů u obchodníků a poskytovatelů služeb,“ uvedl Hládek.

Pro platby v zahraničí podle něj navíc Češi preferují stále hotovost a při výběru z bankomatu volí větší částky v porovnání s výběry doma. Je to zažitý vzorec chování z dob, kdy banky účtovaly rozdílné poplatky za tuzemské a zahraniční ATM (bankomatové) transakce. Ta doba už je dávno pryč, mnoho bank nabízí výběry zdarma z jakéhokoli bankomatu, tedy i toho za hranicemi, poznamenal Hládek.

Česko jede na bezkontaktní vlně, kartu v mobilu spouští další banka

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!