Češi své dlužníky ukazují, na data z EU zatím čekají | E15.cz

Češi své dlužníky ukazují, na data z EU zatím čekají

Česká národní banka
Česká národní banka
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

Petra Pelantová, Euro

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní výměna dat z úvěrových registrů vázne. Zatímco Češi svůj závazek splnili a Česká národní banka (ČNB), která Centrální registr úvěrů provozuje, začala od letošního května informace z registru posílat, tuzemské banky zatím přístup k zahraničním datům nemají.

„V současné době jsou data o pohledávkách jednotlivým registrům zasílána zpravidla týden po ukončení uzávěrky dat za předchozí měsíc. Zpřístupnění dat ze zahraničních registrů bankám působícím na území České republice se připravuje v rámci pilotního projektu, který by měl být spuštěn ve čtvrtém čtvrtletí 2012,“ uvedla Petra Hájková z odboru komunikace ČNB.

Informace ze zahraničí ovšem měly být tuzemským bankám zpřístupněny už nyní. „Reálná výměna dat bude zahájena v dubnu 2012, od této doby začne testovací provoz a získané zahraniční informace budou bankám dostupné v druhé polovině roku 2012,“ slibovala ČNB ve své výroční zprávě za rok 2011.

Banky zatím nechtějí situaci komentovat. Z vyjádření ovšem vyplývá, že ačkoli nejde o závažný problém, výhodnější by bylo, pokud by vzájemná výměna dat odstartovala souběžně.

K mezinárodní výměně dat úvěrových registrů v rámci Evropské unie se ČNB přihlásila v dubnu 2010 a zavázala se, že do dvou let upraví své informační systémy a připraví data tak, aby se mohla do výměny zapojit. „Tento svůj závazek ČNB v termínu dodržela a první informace začaly být vyměňovány počátkem května 2012,“ zdůraznila za ČNB Hájková.

Vedle České republiky je do projektu nyní zapojeno celkem osm zemí. Jde o Rakousko, Německo, Francii, Itálii, Portugalsko, Španělsko, Rumunsko a Belgii. „Vyhodnocení našeho zapojení do výměny bude součástí pravidelného jednání Working Group on Credit Registers ECB, které se bude konat počátkem října 2012 v Praze,“ doplnila Hájková.

Centrální registr úvěrů je informační systém provozovaný ČNB od roku 2002 a umožňuje bankám a pobočkám zahraničních bank působících na území Česka vzájemně sdílet informace o úvěrovém zatížení a platební morálce podnikatelských subjektů. Jeho účelem je však kromě ověřování bonity jednotlivých klientů žádajících banky o nový úvěr rovněž zpřístupnit analytikům z jednotlivých bank čísla za celý trh.

Autorka je redaktorkou týdeníku Euro

Autor: Petra Pelantová, Euro

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.